logo

Uçuşu iptal olan yolculara yeni düzenleme

Uçuşu iptal olan yolculara yeni düzenleme

Koronavirüs salgını nedeniyle uçuşu iptal olan yolculara yeni haklar tanıyan yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Dünya’yı etkisi altına alan Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle uçuşu iptal edilen yolcuların haklarına ilişkin karar resmî gazete de yayınlandı

Karara göre, “5 Şubat’tan itibaren uçuşu iptal edilen yolcu, istediği bir tarih için bilette değişiklik yapabilecek.

Biletini açığa alabilecek. Açığa alınıp kullanılmayan bilet için uçuş yasağı kalktıktan sonraki 2 ayın sonunda iade bedeli alınabilecek.

HAVAYOLU İLE SEYAHAT EDEN YOLCULARIN HAKLARINA DAİR YÖNETMELİK (SHY-YOLCU)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

Madde 1 – 3/12/2011 tarihli ve 28131 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik (SHY-YOLCU)’e 20 nci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

Geçici madde – (1) COVID-19 salgını nedeniyle 5/2/2020 tarihinden itibaren uçuşun iptal edilmesi durumunda, bu iptaller sebebiyle uçuşu icra eden veya etme taahhüdünde bulunan hava taşıma işletmesi 8 inci, 9 uncu ve 10 uncu maddelerde yer alan hükümlerden uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ay sonuna kadar muaftır.

2) Covid-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcunun, hava taşıma işletmesinin boş koltuk durumuna bağlı olarak istediği bir tarih için bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı vardır. Yolcu, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında hava taşıma işletmesinden alabilir.”

Madde 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Sivil Havacılık Genel Müdürü yürütür.

Hüseyin ASLIYÜCE

Share
#

SENDE YORUM YAZ