logo

Uçaktaki Dezenfekte


keikotorigoe
keikotorigoe@hotmail.com

Türkiye’de her ne kadar Covid-19’a bulaşmış kişinin sıfır olduğu söylense de, gerçekte kontrol edilmediği için bu sayının ne kadar güvenilir olduğu tartışmalıdır.

Bazı ülkelerden gelen yolcuları en az 14 gün karantina altında tutan ülkeler de çoğalmasına rağmen Türkiye’de hala böyle bir önlem alınmamaktadır.

Haberlerde uçağın nasıl dezenfekte edildiğini gösteriyor. Bu güzel bir haber, ama o zaman hastalanmış transit yolcularının geçmiş olabileceği tüm koridor,  körük, yürüyen meldiven, WC, restoran, tax free mağazası ve CIP salonu her gün dezenfekte ediliyor mu? Gelen yolcuların geçtiği koridör, WC, tax free mağazası, ve özellikle pasaport kontrol bankosu bana göre özellikle düzenli olarak dezenfekte edilmelidir.

Eğer ailenizde ofis, AVM veya havalimanı gibi kapalı bir ortamda vakit geçiren varsa, her ne kadar çoktan bulaşmış olsa da hiç hissetmediği için normal bir şekilde yaşamaya devam eden olabileceğini var sayarak önlem almanızı öneririm.

Ailenize maske kullanmayı önerelim. Eve dönünce hemen el, burun ve gözleri yıkamasını isteyelim. Kapı kollarına dokunmuşsa alkolle temizleyelim. Dışarıda giydiği ebiseleri hemen yıkayalım.

Ailenizin can güvenliğini öngörerek zorunlu olmadıkça seyahat etmeyelim.

Alışılmış hafta sonu faaliyetlerinden bir süre uzaklaşıp, ailece evde vakit geçirerek nasıl eğlenebileceğini düşünmeye ne dersiniz?

Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İHA ve Serbest Alanı

  16 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İHA0 ve İHA1 sınıfı için 400 feet (yaklaşık 122m) altında yapılacak her türlü uçuş için 5 iş günü öncesinden SHGM tarafıdan oluşturulan resmi internet sayfası üzerinden, özel izine tabi bölgesinde yapılacak her türlü uçuş için 10 iş günü öncesinden gerekçesi ile birlikte “İHA-Uçuş İzni Talep Formu” doldurarak başvuru yapılması gerekiyor. İHA0 ve İHA1, artık ticaret alanlarında sadece fotoğraf çekmek için değil, tarım alanında, güvenlik alanında ve daha çok alanlarda lüks değil ihtiyaç hale gelmiştir. Sadece ehliyet almak yetmiyor. Daha iy...
 • Japon Havayolları ve Biyoyakıt

  09 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Hafta sonu her yerde Kyodo Tsuuşin’in sunduğu bu konu hakkındaki haberi okumuşsunuz sanırım. Söz konusu Japon Havayolları olunca ben de bu konu hakkında yazmak istedim. Japon Havayolları tarafından 2018 yılında ABD’deki biyoyakıt üreticisine yapılan yatırım yaklaşık 9 milyon JPY’idi. Bu girişimci şirketinin tesisat inşaatına katkıda bulunmuş. Ham maddenin ev çöpleri olmasının çevreci yaklaşımı ve net sıfır karbondioksit salınımını hedefleyerek yola çıkmışlardı. O günlerde Covid-19 sebebiyle tüm uçakların yerde park edilip, büyük havayo...
 • Uçan Arabalar

  02 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid-19 sebebiyle toplu taşıma araçlarına binmek istemeyenlerin sayısı çoğalınca otomobilin satışları çoğaldı. Sadece ofise gidenlerin sayısı çok azaldığı için korktuğum kadar trafikte değişiklik göremedim. Sıradan biri bunu yaptığına göre, imkanları olanların kafasından geçenler bambaşka olmalı, değil mi? Bu talep hep vardı, ancak Covid-19 ile beraber hız kazandığını hissediyorum. Geçen gün haberlerde gördüğüm AirCar onlarından bir tanesi. Hiç de yep yeni birşey değil. Artık pistsiz havalanabilen çok model var. Bunlara binme...
 • Japonya Seyahati

  26 Ekim 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Japonya’da Avrupa ülkeleri ve ABD ile kıyas edemeyecek kadar salgında hayatını kaybeden veya vefat eden kişi sayısı çok az. Buna rağmen Japonya’da salgın sebebiyle ekonomiğin art üst olduğu haberi her gün duyuyoruz. Bir turist olarak Japonya’ya giderken Türk vatandaşlarından vize istemediği Japonya, 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren vie alarak seyahat etmek zorunda olduğunu birdirmiştir. Ayrıca salgın kapsamında Japonya/ya turistik seyahatlerin mümkün olmayacağı ve bununla birlikte tüm resmi pasaportların vizeden muaf olacakları bildirmi...