logo

Uçakta telefon ve bilgisayarınızdaki verilere dikkat

Uçakta telefon ve bilgisayarınızdaki verilere dikkat

Uçağa binip seyahat ederken telefonunuz ya da bilgisayarınızı yanınıza almanız gerekiyorsa, içindeki verileri korumak için birkaç önlem almanız yararınıza olacaktır.

Özellikle sık seyahat edenler için kişisel veri ve bilgi güvenliğini korumak çok önemlidir.

24 saatin ortalama 7 saatini çevrimiçi geçiren bir toplumda, akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlarda bilerek ya da bilmeyerek internet aracılığıyla web sitelerde veya uygulamalarda paylaşılan bilgiler, yanlış kişilerin eline geçerse sizi mağdur edebilir.

Kişisel Veri Nedir?

Kişisel veri, bir bireyi tanımlayan ya da söz konusu bireyi tanımlamaya yardımcı olabilecek herhangi bir bilgidir. Farklı bilgiler bir araya geldiğinde de bir bireyi tanımlamaya yetecek kadar kişisel veri ortaya çıkabilir.

Kişisel Veriler Neden Korunmalıdır?

Kişisel verilerin korunması her şeyden önce anayasal bir haktır. Kişisel veriler sanılanın aksine bir birey hakkında çok fazla bilgiyi ortaya koyabilir ve o bireyin tanımlanması için kullanılabilir. Sanal ortamdaki kişisel veriler için de bu durum aynıdır.

Herhangi bir uygulamaya giriş yaparken kullanılan e-posta adresi, bireyin kendi hakkında oluşturduğu sanal kimlikler ve bu kimlikleri oluştururken kullandığı isim, yaş, meslek, dini inancınız, siyasi yönelimi, ilgi alanları, hobileri, sevdiği kitaplar ve filmler ve benzeri gibi birçok bilgi bireyin kişisel verileri olarak internette arkasında bıraktığı ayak izleridir.

Bir birey internette bilerek ya da bilmeyerek kendi hakkında birçok bilgiyi birçok üçüncü partiyle paylaşabilir.

İnternet servis sağlayıcısı, web tarayıcıları, web tabanlı uygulamalar, web siteleri, arama motorları da bu üçüncü partilere girmektedir.

Çevrimiçi kişisel veriler korunmadığı takdirde, bu veriyi toplayan ve analiz eden üçüncü partiler Facebook skandalında yaşandığı gibi seçim sonuçlarını manipüle etmek amacıyla dahi kullanılabilir.

Çevrimiçi Kişisel Veriler Seyahat Sırasında Nasıl Korunur?

Çevrimiçi kişisel verileri korumak seyahat sırasında bireyler için daha önemli bir husus haline gelmiştir. Özellikle sık seyahat eden bireyler, bağlandıkları Wi-Fi ağlarını devamlı değiştirmek zorunda kalırlar çünkü hücresel veri kullanımı yurtdışında çok maliyetlidir.

Ortak alanlarda kullanılan Wi-Fi ağları tehlike saçmaktadır çünkü bu ağların kim ya da kimler tarafından güvenliğinin sağlandığı, gözetlenip gözetlenmediği veya takip edilip edilmediği bilinmemektedir.

Çevrimiçi kişisel verilerinizi seyahat sırasında akıllı telefonunuzu ve dizüstü bilgisayarınızı da yanınızda bulunduracaksanız, kendinize internet üzerinde özel sanal bir ağ oluşturarak koruyabilirsiniz.

“Sanal Özel Ağ” olarak geçen ve aslında 1996 yılında ortaya çıkan VPN teknolojisi, bilgisayarlar arası özel bir ağ oluşturma avantajıyla ortaya çıkmış olsa da, daha sonra şirketler tarafından şirket bilgi ve akabinde verilerini korumak ve ortak Wi-Fi ağlarına karşı tedbir almak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.

Daha sonra, bireylerin çevrimiçi kişisel veri ve bilgilerine verdiği önem, dijitalleşme ile birlikte arttıkça bireysel olarak da VPN programları yoğun ilgi görmeye ve halk arasında popülerleşmeye başlamıştır.

VPN programları çevrimiçi kişisel verileri seyahat sırasında korumak için nasıl kullanılır? Güvenilir bir VPN programı, akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlardaki veri ve bilgilerin her internete bağlanıldığında şifrelenmesini sağlayarak bu veri ve bilgilerin gizli ve güvende olmasını sağlar.

Güvenilir bir VPN programı ayrıca cihazların IP adresini de değiştirerek, seyahat sırasında bulunulan ülkenin uyguladığı erişim yasaklarını aşılmasını sağlar.

Seyahat sırasında hücresel veri kullanmanın yüksek bir maliyeti olduğundan dolayı devamlı olarak kafe veya alışveriş merkezlerindeki ortak ağlara bağlanırken VPN kullanmak, bu ağlar üzerinde sanal bir özel ağ yaratıp, hassas bilgilerin takip edilmesini veya çalınmasını engeller.

Seyahat sırasında kişisel veri ve bilgiler için şifreleme yöntemi sağlayan ve internette bu şifrelenmiş bilgilerin tünel protokolü aracılığıyla gönderilmesini ve alınmasını sağlayan VPN programları, aynı zamanda sınırsız bant genişliği sağlayarak video içerikli platformlarda yüksek çözünürlüklü video izlemeye olanak sağlar, aksi takdirde internet servis sağlayıcısının uyguladığı veri aktarım kapasite sınırına bağlı olan bant genişliği, genel olarak belirli bir kota aşıldığında yüksek çözünürlüklü video izleme olanağını ortadan kaldırır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ