logo

THY, çalışanları için önemli kararlar aldı

THY, çalışanları için önemli kararlar aldı

Türk Hava Yolları Olağan Genel Kurulu sürüyor. Genel Kurul’da Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili önemli karar alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 19 Mart 2020 tarihinde açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinde yer alan “Kısa Çalışma Ödeneği” için Türk Hava Yolları (THY) geçen hafta İŞKUR’a başvuru yapmıştı.

COVID-19 salgınının maddi etkilerinden korunmak amacıyla 1 Nisan 2020–30 Haziran 2020 tarihlerini kapsayacak şekilde başvuru düzenlenmişti.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere (Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı kararı ile 6 aya kadar uzatılabilir) sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Kısa çalışma ödeneğinden muaf olmam mümkün mü?

Yönetim Kurulu kararı ve İŞKUR değerlendirmesi neticesinde tüm Ortaklık birimleri bu kısmi çalışma uygulaması ve ödeneği programına geçecektir. Şahsi olarak kısmi çalışma uygulaması ve ödeneğinden muaf olmak mümkün değildir.

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmanın şartları nelerdir?

Kısa çalışmanın başladığı tarih itibarıyla son 60 gün hizmet akdine tabi olunması ve son 3 yılda en az

450 gün süreyle prim ödeme şartlarının taşınması gerekmektedir. 450 günün tek bir işyerinden ödenmiş olması gerekliliği yoktur, farklı işyerlerinde prim ödemeler kapsam dahilindedir.

Kısa çalışma ödeneğinde ödemeler nasıl, ne zaman ve kim tarafından yapılacaktır?

Kısa çalışma ödeneğinde çalışılan günlerin ücreti normal zamandaki hesaplamalar doğrultusunda Ortaklık tarafından ayın 8’inde ödenecektir. Çalışılamayan günlerin ücreti ise, son 12 aya ait prime esas kazancınız dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt tutarın %60’ıdır ve bu tutarın çalışılmayan günle çarpılması sonucu ödenecek tutar belirlenecektir. Bu tutardan sadece damga vergisi kesintisi(0,00759) yapılacak olup İŞKUR tarafından ayın 5’inde tarafınıza PTT Banka yoluyla ödenecektir. Ödenecek tutar asgari ücretin 1,5 katını geçemeyecektir.

Son 12 Aylık Prime Esas KazançlarınAylık Ortalaması Hesaplanan Kısa Çalışma Ödeneği Miktarı Damga Vergisi Ödenecek Kısa Çalışma Ödeneği Miktarı
Son 12 Ay Asgari Ücretle Çalışan 2.943,00 1.765,80 13,40 1.752,40
Son 12 Ay 4.000 TLile Çalışan 4.000,00 2.400,00 18,22 2.381,78
Son 12 Ay 7.000 TLile Çalışan 7.000,00 4.414,50 (*) 33,51 4.380,99
(*) Hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemeyeceği için ödenecek aylık kısa çalışma ödeneği miktarı bu şekilde hesaplanmıştır. 2020 yılında brüt asgari ücret 2.943,00 TL’dir.

Kısa Çalışma Ödeneği şartlarını sağlamıyorum, ne yapacağım?

Kısa çalışma ödeneği şartlarını sağlamayan çalışma arkadaşlarımız, çalıştıkları sürelerin ücretini Ortaklığımız tarafından alacaklardır. Çalışamadıkları sürelerin ücretini yine Ortaklığımız İŞKUR’un hesaplaması doğrultusunda hesaplayarak ödeyecektir.

Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanmak için benim yapmam gereken bir şey var mı?

Hayır yok, tüm işlemler Ortaklık tarafından yapılacaktır.

Kısa Çalışma Ödeneğinin faydası nedir?

Kısa çalışma ödemesi uygulamasının temel amacı istihdamın korunmasıdır. Kısa çalışma ile çalışılmayan sürelerde işçilere gelir desteği İŞKUR tarafından sağlanmaktadır. Ortaklığımız bu uygulamadan faydalanamayan çalışma arkadaşlarımız için de ödeme sağlayacaktır.

Ücretsiz izindeyim, kısa çalışma ödeneğinden faydalanabiliyor muyum?

Kısa çalışma ödeneğinden ücretsiz izinde olan arkadaşlarımız faydalanamamaktadırlar. Ücretsiz izin bitiminde, kısa çalışma ödeneğinden faydalanma şartlarına sahipseniz bu ödenekten faydalanabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği hangi unvandaki çalışanları kapsamaktadır?

Kısa çalışma ödeneği yurt dışı çalışanlar hariç tüm çalışma arkadaşlarımızı kapsamaktadır.

Kısa çalışma ödeneğinden faydalandığımda SGK primlerim ödenecek mi?

Çalışılmayan günlere ilişkin SGK primi ödenmeyecek ancak genel sağlık sigortası (gss) primi İŞKUR tarafından ödenerek sağlık hizmetlerinden faydalanabileceksiniz.

Kısa çalışma ödeneğinden faydalandığımda özel sağlık sigortasından faydalanabilecek miyim?

Evet, özel sağlık sigortasından faydalanabileceksiniz.

Kısa çalışma ödeneği için PTT şubelerine gitmem gerekiyor mu?

İŞKUR’un bilgilendirmesine göre PTTBank’lardan ücretin alınması gerekiyor. Ücretin, edevlet üzerinden belirleyeceğimiz hesaba yatması için İŞKUR’a başvuruda bulunulmuş olup cevap beklenmektedir.

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanırken emeklilik talebinde bulunulabilir mi?

Evet, emeklilik şartlarını sağlıyorsanız talepte bulunabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği haczedilebilir mi?

Kısa çalışma ödeneği nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir edilemez.

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanırken yıllık izin, mazeret izni, vefat izni vb. ücretli izin haklarımdan faydalanabilir miyim?

Kısa çalışmanın başladığı tarihten sonra çalışılan dönem için ödeme alacağınız için sadece çalışılan günler için izin talebinde bulunabilirsiniz.

Expat çalışanım, kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilir miyim?

Evet faydalanabilirsiniz.

Kısa Çalışma ödeneğinden faydalandığım sürede ben ve yakınlarım pass/ced bilet haklarından faydalanabilecek miyiz?

Covid salgınına ilişkin tedbirler kapsamında 3 ay boyunca pass/ced bilet kullanım haklarımız askıya alınmıştır.

Diğer tüm sorularınız için calisandestek@thy.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.