logo

Rus Sukhoi Superjet 100’lerde motor sorunu

Rus Sukhoi Superjet 100’lerde motor sorunu

Rus Sukhoi Superjet 100 (SSJ100) yolcu uçağının kullanıcıları uçağın motoru nedeniyle sürekli sorun yaşadığı ve yerde kaldığı iddia ediliyor.

Fransız Safran ve Rus ODK-Saturn ortaklığı ile geliştirilen PowerJet SaM146 motorlarının kullanıldığı Superjet 100 motorlarının kurbanı olabilir mi?

SSJ100 yolcu uçakları bölgesel havacılık için uluslararası ortaklıkla Rusya tarafından geliştirildi. Uçakta kullanılan SaM146 motorları ise bu proje için özel olarak Fransız Safran ve Rus ODK-Saturn ortaklığı tarafından geliştirildi.

2011 yılında kullanıcılara teslimatı başlanan SSJ100 yolcu uçakları teslimatlar ve yedek parça temininde yaşanan sorunlar nedeniyle beklenildiği kadar çok gökyüzünde görülemiyor. 2017 yılında SSJ100 uçakları günde ortalama sadece 3,3 saat uçabildi.

SaM146 motorlarında özellikle sıcak bölgede yaşanan sorunlar uçağın sürekliliğinin en büyük engeli haline gelmiş durumda.

Motorun sıkıştırma bölgesinde ve yakıt dağıtımcılarında 2000-4000 saat aralığında çatlaklar meydana geliyor hatta bazı motorlarda bu çatlaklar sadece 1000 saat çalışmanın ardından dahi gözlemlenmiş durumda.

Bu çatlaklar nedeniyle motorlar şirketin söz verdiği büyük bakım zamanı olan 7500-8000 saatten önce bakıma gönderilmek zorunda kalıyor.

Motor üreticisi sorun hakkında henüz bir çözüm bulamazken diğer motorlar içinde parça sağlayan tedarikçilerin üretim kalitesinde bir sorun olmadığı düşünülüyor.

Tasarım hatası nedeniyle kaynaklanan motor sorunlarının çözümü ise motorların değiştirilmesi. Bu da şirketlere uçak başına 2-5 milyon dolar arasında mal oluyor.

Bunun yanında önceden planlanmış zaman diliminden önce gerçekleşen çatlaklar yeni motorların sipariş edilerek hazır hale gelene kadarki zaman nedeniyle de şirketlerin uçaklarını uçuramamasına neden oluyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ