logo

Pompei’nin Melekleri


keikotorigoe
keikotorigoe@hotmail.com

Bu yıl da Avrupa’nın en ışıldadığı Noel mevsimindeyiz.

Avrupa’da Noel mevsiminde kimsenin pek bilmediği şehir bile çok süslüdür.

Bu yıl ziyaret ettiğim şehir Napoli. Hayatımda gördüğüm en görkemli mermer merdiveninin olduğu Palazzo Real ve Pompei’yi ziyaret etmek için gittim.

Napoli, Türkiye’den o kadar yakın ki pek uçtuğunu hissetmeden varıyoruz. Havalimanı da şehir merkezine o kadar yakın ki hemen gezmeye başlayabiliyoruz.

Bu yıl, Aralık’ta olmasına rağmen hava sıcaklığı 20 derece ve bulutsuz bir gün Pompei’yi ziyaret edebildiğim için çok şanslıyım.

Pompei dediğimizde ilk aklımıza gelen küllerin altından çıkarılmış insanlardır. Ben de onlardan dolu olduğunu düşünerek gittim. Ama ilgimi çeken onlar değil de duvarda kalan fresk resimler oldu.

Çok tatlı melekler ve aslında hiç var olmadığını düşündüğümüz çok sayıda canlılar. Tanrıların yanında insanları cüce gibi resmetmiş bir fresk, bu gezide en ilgimi çeken bir fresk idi. Sanki o kadar sıradan bir günü çizmiş gibi görünüyor ki, belki bir zamanlarda dünyanın gerçekten böyle olduğuna inanmak istiyorum.

Bu fresklerden çok iyi korunmuş olanları Napoli’deki Museo Nazionale’de seyredebilirsiniz. Museo Nationale’yi ziyaret etmeden Pompei’yi ziyaret etmiş sayılmazsınız diyorum.

Siz Pompei’yi ziyaret ettiniz mi?

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçak İçi İkram

  14 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Amerika yada Japonya gibi uzun süreli uçuşta business veya first sınıfında uçmanın sebebi koltuğun çok rahat olması da olabilir. Ama Paris’e veya Milano’ya uçarken koltuğun çok geniş ve rahat olsun diye ek olarak o kadar ödemek mantıklı gelmeyebilir. En azından bana mantıklı gelmiyor. Uçakta daha kapı kapanmadan derin bir uykuya dalanlardan olduğum için 2 veya 3 saat su bile verilmese de koltuk dar olsa da pek sorun olarak nitelendiremiyorum. O zaman Paris’e veya Milano’ya giderken neden business sınıfında oturuyorum? Şampanya ve se...
 • FAA, İngiltere’de B737 MAX’ler için inceleme başlatıyor

  12 Eylül 2020 Dünyadan, Köse Yazarları

  ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), bir yıldan fazla süredir yerde bekleyen B737 MAX uçakları için 14 Eylül’de Londra’da önemli bir inceleme başlatılacağını duyurdu. FAA açıklamasında, Boeing 737 MAX için bir eğitim incelemesinin Pazartesi günü Londra’da başlayacağını ve uçağın nihai hizmete dönmesi için önemli bir kilometre taşı olacağı belirtildi. Boeing 737 MAX için Ortak Operasyon Değerlendirme Kurulu’nun (JOEB) Londra Gatwick Havalimanı’nda toplanacağı ve incelemelerin 9 gün sürmesinin planlandığı belirtildi. İncelemeler sırasınd...
 • Amazon FAA’dan İzin Aldı

  07 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Türkiye gibi lojistiğe önem veren bir ülke dünya’da ilk olarak İHAyı sadece savunma için değil de lojistik için geliştirip kanun değişikliğe özen göstermesi gerekiyordu. Ama maalesef bu sefer de ABD öncü oldu. Amazon.com’un haberine göre, İHA ile evlere teslim edecek ‘PrimeAir’ FAA (Federal Havacılık İdaresi’den izin aldı bile. FAA 2020 yılın sonuna kadar şehir içinde teslim edecek İHA için ilgili mevzuattaki düzenlemeyi tamamlayacakmış. Amazon bu teknolojiye zaten sahipti, ama FAA’dan izin almak zordu. Yine de her ne kadar, ABD’de ...
 • Havacılık Güvenliği

  31 Ağustos 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Korona tedbirleri yoğunlaştıktan sonra havaalanına girmek için bile erkenden evden çıkıyoruz. Havalimanında bu yoğun güvenlik önlemleri için çalışan insanların görevinin ağırlığını tahmin etmek zor değil. 26 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe giren 'Havacılık Güvenliği Sınav Talimatı' sanki bunun kanıtı. Havacılık sektöründe sivil havacılık güvenliği mevzuatları gereğince tarayıcı ve havacılık güvenliği personeli ile güvenlik eğitmeni istihdam eden işletmeler, kurum/kuruluşlar ile bireysel güvenlik eğitmeni olmak isteyenler sertifikasyon...