logo

Pilot adayları ne kadar İngilizce bilmeli?


airwaypostozkan
ozkdmr3@gmail.com
Uçakta pilot anonsunu duyuyoruz. Herkes anlasın diye başka dillerin yanısıra mutlaka İngilizce anons yapılıyor. Halen hangi ülkenin üstünde olduğunu, manzarayı kaçırmasın diye özel bilgileri paylaştığını ve hangi yükseklikte olduğunu söylerken, ne yapıyorsam bırakıp dinliyorum.
Pilotlar sadece bunca bilgileri paylaşabilecek kadar İngilizce mi biliyor? Yoksa anadili kadar bilmezse pilot olamaz mı? diye hiç düşündünüz mü?
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün talimatına göre pilotun İngilizce anlama ve konuşma yeteneği şöyle olmalıdır.
 • Telsiz haberleşmesinde ICAO standart havacılık terminolojisinin niyet edilen mesaj iletimine yeterli olmadığı anormal durumlarda, standart freyzyoloji dışına çıkarak sade, doğru ve etkin iletişimi sürdürebilir yeterlilikte olmalıdır.
 • Genel, belirli bir konu veya mesleki konular üzerinde doğru ve net bir şekilde iletişimi sağlayabilir yeterlilikte olmalıdır.
 • Genel, belirli bir konu veya mesleki konularda uygun haberleşme stratejilerini kullanabilir, yanlış anlamaları fark ederek çözümleyebilir ve mesajların doğru iletilmesini sağlayabilir olmalıdır.
 • Havacılık sektöründe anlaşılabilecek bir lehçe veya aksanda olmalıdır.
Yani telaffuz, yapı, kelime bilgisi, akıcılık, anlama ve iletişim konu başlığında en az operasyonel seviye (Seviye-4) İngilizce dil yeterliliğine sahip olmalıdır.
Seviye-4 dil yeterliği, test tarihinden itibaren sadece 4 yıl geçerlidir.
Dil yeterliliği sınavına katılmış ve seviye-4 altında not alarak başarısız olmuş adaylardan;
1) Seviye-1 notu alanlar, sınav tarihi itibarı ile 45 gün içinde;
2) Seviye-2 notu alanlar, sınav tarihi itibarı ile 30 gün içinde;
3) Seviye-3 notu alanlar, sınav tarihi itibarı ile 15 gün içinde;
aynı sınav sistemini kullanan test merkezinde tekrar sınava alınmazlar.
Bu arada lisanslarında İngilizce dil yeterliliği bulunmayan pilotlar seviye-6 (uzman seviye) Türkçe dil yeterliliğine sahip olmalıdır.
Türkçe ya da İngilizce dillerinden birinde geçerli bir dil yeterlilik seviyesi bulunmayan pilotların lisansları bu gerekliliği sağlayana kadar Sivil Havacılık Genel Müdürlükçe askıya alınır. Bu şartı sağlamadan ilk defalisans başvurusunda bulunan adaylar için lisans düzenlenmez.
Türkiye’de erkeklerin %60’dan fazlası hayatta en az bir defa pilot olmayı hayal ediyormuş.
Umarım hayalleriniz gerçek olacak.
Size başarılar dilerim.

Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hava Arama ve Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nin Görev ve Sorumlulukları

  19 Ekim 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Deniz ve Hava Araçları Kazalarında Arama Kurtarma Yönetmeliği 17 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girdi. Hava Arama ve Kurtarma Koordinasyon Merkezi (HVAKKM), Türk arama kurtarma bölgesinde yer alan ana kara, ülkemiz adaları ve karasal içsular üzerindeki hava araçlarının kazaya uğraması durumunda her türlü arama kurtarma koordinasyon ve icra görevini yürüten merkezidir ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kurulur ve işletilir. Bu yönetmelikte yer alan HVAKKM’nin görev ve sorumluluklar aşağıdadır. Türk arama kurtarma bölgesinde kıyı...
 • Kabin Amiri Olmak

  12 Ekim 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Uçuş Operasyonlarına Yönelik Usul ve Esaslar Talimatı yayınlandı. Eki ile baraber 293 sayfalık çok uzun bir talimat. Göz atarken ilgimi çeken konu nasıl bir kabin amiri olunur idi. THY ile beraber çalışırken yürüyen karizma dediğim bir kabin amiri vardı. Tülin Hanım. Duruşundan da yürüyüşünden de konuşma tarzından da bir ‘PURSER’ olmak için doğmuş gibiydi. Hem de çok güzeldi. Onun gibi olmak isteyen çok sayıda kabin memurunun olduğuna eminim. Ondan eğitim alabilmiş olan adaylar bence çok şanslıdır. Kabin amiri olma şartı : Asgari ...
 • Kıdemli Kontrol Pilotu

  05 Ekim 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Kavram olarak kıdemli kontrol pilotunu bu yılın başından beri biliyorduk. Kıdemli Kontrol pilotu : Pilot adaylarının yetenek testlerini, pilotların yeterlilik kontrollerini, uçuş öğretmenlerinin ve diğer kontrol pilotlarının yetkinlik değerlendirmelerini yapmak üzere yetkilendirilen ve SHGM’ce özel olarak belirlenen sektördeki kontrol pilotları. Sonunda ‘Kıdem kontrol pilot semineri’ ile beraber kıdemli pilotu grubu oluşturulmasına yönelik programın startı verilmiş. Kontrol Pilotluğu Talimatı’na göre, kıdemli kontrol pilotluğunu kontro...
 • Uçakta Çalışmak

  28 Eylül 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Son zamanlarda havayolu şirketleri az olmayan personelin işine son verebileceğini açıklıyor. Bu pandeminden dolayı maalesef seyahatimizi kısıtlıyoruz, ister istemez. Thai Havayoluları, kimse uçmayacaksa personelleri de yerde çalışmalı diye bir restoran açmış. Kapının önünde sanki uçağa binerken kullandığımız merdiven var. Girişte sanki ucağın kapısındaymış gibi uniformalı uçuş hostesleri misafirleri karşılıyor. Masada sandalye yerine uçak koltuğu var. First sınıfı müşterileri için çalışan aşcılar da görev başında. Genelde o kadar öd...