logo

Pentagon, “F-35 projesini Türkiye’den çekmek zorunda kalırız”

Pentagon, “F-35 projesini Türkiye’den çekmek zorunda kalırız”

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, Türkiye S-400 kararında ısrarcı olduğu takdirde F-35 projesini Türkiye’den “çekmek zorunda kalacaklarını” söyledi.

Türkiye ile ABD arasında, Ankara’nın Rusya’dan satın almak istediği S-400 füze savunma sistemi nedeniyle yaşanan gerilim sürüyor.

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, Türkiye Rusya’dan S-400 füze savunma sistemlerini satın aldığı takdirde, F-35 projesinin Türkiye’den çıkarılacağı uyarısında bulundu.

Shanahan Cuma günü Washington’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin NATO ortağı Türkiye’nin Rus silahı satın almasına ilişkin tutumunda değişiklik olmadığını ifade etti.

Shanahan, “Eğer Türkiye S-400 kararını uygulamayı seçerse, o zaman biz de bu projeyi Türkiye’den çekmek zorunda kalacağız” diye konuştu.

Pentagon temsilcisi, ABD merkezli hava-uzay devi Lockheed Martin ve United Technologies yöneticileriyle bir araya gelerek, Türkiye’nin S-400 alımından vazgeçmeyi reddettiği takdirde atılabilecek adımları tartıştıklarını da açıkladı.

Shanahan, “Bütün F-35’leri diğer müşterilerimize sorunsuz teslim edebilmemiz için uygulamada sıfıra yakın risk içeren sağlam planlar istiyorum” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ