logo

O kazadan 1 kişi sağ kurtuldu

O kazadan 1 kişi sağ kurtuldu

Ukrayna’da eğitim uçuşu sırasında düşen AN-26 uçağının kazasına ilişkin detaylar gelmeye devam ederken, kazada 26 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Antanov-26 isimli uçak, 20’si Karkiv Hava Kuvvetleri Üniversitesi’nde öğrenci, 7’si aynı üniversitede komutanları taşıyordu. Kazada şu an için tek bir kişinin hayatının kurtulduğu belirlendi.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı. İlk belirlemelere göre uçağı askeri okul öğrencileri değil; deneyimli bir pilot kullanıyordu.

Çuhuiv isimli kasabadaki askeri havaalanının 2 kilometre yakınlarına düşmesinin ardından uçakta yangın çıktı. Bölgeye giden itfaiye kısa süre içinde yangını söndürdü.

İlk aşamada kazadan iki kişidin kurtulduğu açıklanmıştı ancak bu kişilerden biri kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre, benzer tipteki uçakların uçuşu geçici süreyle durduruldu. Kazanın sebebi belirlenene kadar bu uçakla havalanmayacak.

İncelemeyi yürütenler 4 ihtimal üzerinde duruyor:

Uçağın yapım aşamasında meydana gelen bir hata, yetersiz bakım ya da uçağı kullananlar veya hava kontrol kulesinde bulunanların hatası.

Savunma Bakanı Andriy Taran da bir açıklama yaparak uçağın kanat üstünde düştüğünü söyledi.

Ukrayna Güvenlik Hizmetleri’nin açıklamasına göre ise, pilot “sol motorun bozulduğunu” söyleyerek iniş izni istedi. İzin istedikten tam 5 dakika sonra uçak düştü.

Uçağın düşüşünün, ülkenin doğusundaki çatışmalarla bağlantısı olup olmadığı ise henüz bilinmiyor. Çuhuiv, Rus yanlısı ayrılıkçılar ve Ukrayna ordusunun savaştığı cephe hattına 100 kilometre mesafede.

Share
#

SENDE YORUM YAZ