logo

Netaş, İGA’nın bilgi-iletişim altyapısını kurup işletecek

Netaş, İGA’nın bilgi-iletişim altyapısını kurup işletecek

Türkiye’nin lider dijital dönüşüm şirketi Netaş, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın tüm bilgi ve iletişim altyapısını kuracak ve 5 yıl boyunca işletecek. 44 yıllık ArGe tecrübesiyle Netaş, Cisco iş birliğiyle, İstanbul Yeni Havalimanı’nda iletişimin en modern, güvenilir ve kesintisiz sağlanması için projeye özgün yazılımlar ve mobil uygulamalar da geliştirecek.

Türk mühendislerinin uzmanlığıyla operatör altyapısı kurma yetkinliğini kullanacak olan ve bu konuda Türkiye’den tek marka olan Netaş, bu projeyle havalimanın içinde yer alacak tüm işletmelere tek bir altyapı üzerinden son teknoloji sabit ve mobil telekomünikasyon hizmeti sunacak.

Türkiye’nin lider sistem entegratörü Netaş, tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nın tüm kablolu ve kablosuz alan ağlarının kuruluşunu ve 5 yıl boyunca işletmesini gerçekleştirecek. Cisco iş birliğiyle projeyi üstlenen Netaş, İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. (İGA) arasında imzalanan anlaşma kapsamında Netaş, İstanbul Yeni Havalimanı’nın sabit ve mobil telekomünikasyon altyapısını kuracak.

Türkiye’nin ilk özel Telekom ArGe’sine sahip Netaş, altyapısı kurma deneyimini aktaracağı bu proje ile yeni havalimanın içinde yer alacak havayolu şirketleri, restoranlar, otopark, duty free mağazaları gibi tüm işletmelere tek bir altyapı üzerinden, bir telekom operatörü gibi, sabit ve mobil telekomünikasyon hizmeti sunabilecek.

4 bine yakın çekim noktasıyla 50 bin kişiye en hızlı internet hizmeti

Proje kapsamında, 4000’e yakın çekim noktası ile terminal ve otopark alanlarına Wi-Fi kapsaması sağlayacak olan Netaş, kuracağı bilgi ve iletişim altyapısı ile olarak 50.000’e kadar ziyaretçiye kablosuz ağ hizmeti verilmesine imkân tanıyacak. Dünyanın en güncel ve en hızlı Wi-Fi teknolojisi olan “802.11ac Wave 2”nin kullanacağı proje kapsamında ziyaretçilere 2,6 Gbps’ye ulaşan hızlarda kablosuz internet erişimi sunulabilecek. Kurulacak iletişim altyapısı bina içi lokasyon hizmetleri verilmesine de olanak sağlayacak. Netaş ayrıca projeye özel mobil uygulamalar, çeşitli yazılım ve programlar da geliştirecek.

Netas CEO C. müjdat_Altay

Müjdat Altay: “Türkiye’nin dijital dönüşümünü büyük projelerle destekliyoruz”

50 yıldır bu topraklarda teknoloji ürettiklerini ve Türkiye’nin dijital dönüşümünü büyük projelerle desteklediklerini vurgulayan Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, projeyle ilgili şunları söyledi:

“En yeni teknolojilerle donanmış İstanbul Yeni Havalimanı’nı büyüklüğü ve mimarisi ile dünya çapında örnek bir projedir. Bu projede yer almak bizleri çok heyecanlandırıyor. 50 yıllık deneyim, teknoloji birikimi, katma değer yaratma misyonumuz ve güçlü ArGe’mizle projenin karmaşık ve iddialı iletişim altyapısını oluşturacağız. Bu kapsamda dünyaya örnek olacak projeye özgün yazılımlar ve mobil uygulamalar geliştireceğiz. Spor, sağlık, adalet, eğitim, enerji gibi alanlarda başarıyla hayata geçirdiğimiz akıllı projelerle Türkiye’nin hızla dijitalleşmesinde rol oynamaktan gurur duyuyoruz. İstanbul Yeni Havalimanı’nın müşterilerine, kuracağımız ve işletmesini üstleneceğimiz bilgi ve iletişim altyapısı sayesinde hızlı ve kesintisiz iletişim deneyimi sunacağız.”

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.