logo

NASA’nın ‘Son of Concorde’sine onay çıktı

NASA’nın ‘Son of Concorde’sine onay çıktı

NASA’nın ‘Son of Concorde’ olarak adlandırdığı yeni uçağıyla ilgili duyurular yapıldı. Süpersonik uçak, 2021’de yapılacak test sürüşü için son montaj onayını aldı.

‘Son of Concorde’ olarak adlandırılan X-59, NASA’nın 30 yıldaki ilk büyük sonik uçağı ve kendisi ses patlamasının sesini kısacak şekilde tasarlandı.

Proje planlandığı şekilde devam ederse X-59, aralarında 5.570 kilometre olan Londra ile New York arasını 3 saatte gidebilecek.

Saatte 1.448 km hızla giden X-59, ses patlamasının yerde duyulmasını engelleyecek şekilde kullanılacak.

Webtekno’da yer alan habere göre X-59’un yapımı, 247,5 milyon dolarlık sözleşmeyle Lockheed Martin tarafından Kaliforniya’daki Palmdale fabrikasında ilerleyecek.

NASA’nın Havacılık Şefi Bob Pearce, yaptığı açıklamada “X-59’un tüm testlerden geçmesiyle projenin programa uygun, iyi planlanmış ve doğru yolda olduğunu gösterdik. Bu tarihi araştırma görevini güzel bir şekilde yapmak adına elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık.” İfadelerine yer verdi.

Lockheed Martin Hava Kuruluşu’nun Kaliforniya’daki fabrikasında X-59’un yapımı için üç ana çalışma alanı kuruldu.

Bu üç alanların her biri sırasıyla gövdesine, kanatlarına ve kuyruk kısmına odaklanıyor.

X-59’un son montajının ve sistem entegrasyonlarının 2020 yılının sonunda tamamlanması bekleniyor. Bu noktada NASA yetkilileri, süpersonik uçağın 2021’deki ilk uçuşunu onaylamak için bir araya gelecekler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ