logo

NASA, Starliner soruşturmasını tamamladı

NASA, Starliner soruşturmasını tamamladı

Boeing’in aralık ayında başarısızlıkla sonuçlanan test uçuşuyla ilgili NASA’nın yürüttüğü soruşturma tamamlandı.

Şirketin cuma günü yaptığı açıklamada NASA astronotlarını taşımak için geliştirdiği Starliner uzay aracı için yaklaşık 61 maddelik “düzeltici eylem” listesi yapıldığı belirtildi.

Uzay ajansının yardımcı yöneticisi Doug Loverro basın konferansında, Boeing’in liste üzerinde çalışmasının “birkaç ay süreceğini” söyledi.

CNBC’nin aktardığına göre Loverro şöyle konuştu: “Kıl payı kurtulduk. Uzay aracı görev süresince iki kez zarar görme riski atlattı.”

Öte yandan Boeing, 61 maddenin tümünün uzay aracının kendisiyle ilgili olmadığını söyledi. Şirketin ele aldığı üç temel teknik ve tasarım sorunu bulunuyor.

Ancak Loverro, araştırmacıların belirlediği sorun sayısını hatırlamasa da uzay aracıyla ilgili sorunların 3’ten fazla olduğunu aktardı.

Uzay ajansının Boeing’ten yeni bir test uçuşu isteyip istemeyeceği ise belirsizliğini koruyor.

“Yeni bir OFT (Yörünge Uçuş Testi) ister miyiz, açıkçası bilmiyoruz” diyen Loverro sözlerini şöyle sürdü: “Hala bundan çok uzağız. O yüzden size programa dair bir fikir bile veremem.”

Cape Caneveral Üssü’nden 20 Aralık’ta fırlatılan uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) varmayı hedefliyordu.

Test uçuşu başarıyla gerçekleşseydi bir sonraki uçuş mürettebatlı olacaktı ancak Starliner istasyona kenetlenmeyi başaramamış ve yörüngeden çıkmıştı.

Reuters’a göre NASA ve Boeing yetkilileri olayın ardından yapılan basın toplantısında başarısızlığın nedenini araştırdıklarını söylemişti.

Bunun ardından araç, Dünya’ya dönmüş ve New Mexico’daki White Sands’e inmişti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ