logo

NASA 500 bin dolarlık ödüllü gıda yarışması düzenledi

NASA 500 bin dolarlık ödüllü gıda yarışması düzenledi

NASA, Mars’a yapılacak olası uzun uzay yolculuklarında astronotlara sağlıklı ve lezzetli yiyeceklerin nasıl sağlanacağına dair fikirler için 500 bin dolar ödüllü bir “gıda” yarışması başlattı.

Euronews’te yer alan habere göre, Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile birlikte yürütülecek Deep Space Food Challenge adını taşıyan yarışmanın asıl amacı, uzun süreli uzay misyonları için güvenli, besleyici ve lezzetli yiyecekler sağlarken, asgari düzeyde kaynak kullanan ve atık üreten sistemler oluşturmak.

Dünyadaki tüm ülke vatandaşlarına açık olan yarışmaya katılmak isteyenler ilk sunumlarında uzun süreli uzay görevleri için geliştirdikleri sistemleri tanıtacak.

Başarılı olanlar 500 bin dolar para ödülünün yanında ikinci aşamaya geçmeye hak kazanarak mutfak sunumu gerçekleştirecek.

NASA’nın Washington’daki merkezinde konuşan Uzay Teknolojileri direktörü Jim Reuter, gelecekteki uzay misyonlarında başarılı olabilmek için sınırları aşmaya çalışmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, astronotların sağlıklarını korumalarına yardımcı olacak her türlü gıda teknolojisi fikrine açık olduklarını söyledi.

Reuter uzayda astronotların kolayca yiyecek bir şeyler hazırlamak zorunda olduklarını, ve bu eylemin onların misyonlarını sekteye uğratmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ