logo

Kuzey Kore’den füze açıklaması

Kuzey Kore’den füze açıklaması

Uzun süre sonra yeniden başladığı füze denemeleriyle dünyanın gözünü çevirdiği Kuzey Kore uzun menzilli vuruş tatbikatları düzenlediğini açıkladı.

Yonhap ajansının Kuzey Kore resmi haber ajansı’ndan (KCNA) derlediği habere göre, Pyongyang’ın dün, uzun menzilli vuruş araçlarını denediği bir tatbikat gerçekleştirdiğini belirtti.

KCNA, ‘uzun menzilli vuruş araçlarının’ detaylarına ilişkin bilgi paylaşmadı.

KCNA’nın haberinde, “komuta merkezinde bulunan, Kuzey Kore lideri Kim’in, çeşitli uzun menzilli vuruş araçlarının tatbikatına ilişkin bir planla ilgili bilgi edindiği ve tatbikata başlama emri verdiği” bildirildi.

Haberde, “Savunma birimlerinin hızlı tepki verme kabiliyetini denetlemek için tasarlanan savaş düzeni alma ve vuruş tatbikatının başarısının, herhangi bir operasyonu ve muharebeyi etkin bir şekilde yerine getirmek için tamamen hazırlıklı olan birimlerin gücünü gösterdiği” kaydedildi.

Ayrıca Kim’in, ‘savunma birimlerinin vuruş kabiliyetini daha da artırmak için önemli görevler’ ortaya koyduğu vurgulandı.

Güney Kore tarafından ise ilk önce füzelerin niteliklerinin tespit edilemediği sonrasında ise kısa menzilli füzeler fırlatıldığı açıklanmıştı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ