logo

K.Maraş Terminal Binası temeli Başbakan Yıldırım tarafından atıldı

K.Maraş Terminal Binası temeli Başbakan Yıldırım tarafından atıldı

Kahramanmaraş Havalimanı yeni terminal binasının temeli, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın onurlandırdığı Toplu Açılış Töreni ile atıldı.

Kayseri’deki hain terör saldırısı sonrası “Teröristleri sevindirmeyeceğim” diyerek Kahramanmaraş programını iptal etmeyen Başbakanımız Yıldırım, toplu açılış törenine katıldı.

imageKAHRAMANMARAŞ HAVALİMANI YENİ TERMİNALİNE KAVUŞUYOR

Törende bir konuşma yapan Başbakanımız Yıldırım Kayseri’de gerçekleşen hain saldırıyla ilgili “Türk milleti asla çökmez!” vurgusunda bulundu. “FETÖ, PYD, PKK, DEAŞ adı ne olursa olsun, bunların hepsi katildir. Hepsi insanlığın ortak düşmanıdır. Mücadelemizden zerre kadar sapma olmayacak. Milletle oyun oynanmaz, teröre asla geçit vermeyeceğiz. Bu milleti hiçbir alçak terör örgütü yıldıramaz” diyen Başbakanımız Yıldırım’ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

Bu milleti hiçbir alçak terör örgütü yıldıramaz. Kahramanmaraş’ın kahraman evlatları İstiklal Savaşı’nda neler yapacağını gösterdi. Değerli kardeşlerim bu sabah erken saatlerde Kayseri’de Zincidere Tugayı’nda şehre haftasonu izni için çıkan askerlerimize canlı bomba ile pusu kuruldu. Şehitlerimiz ve yaralılarımız var. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

image

Anadolu toprakları işgal edildiğinde, Kurtuluş Savaşı başlamadan, Sütçü İmam torunları ‘Maraş bize mezar olmadan düşmana gülizar olmaz’ Sütçü İmam’ın, Rıdvan Hoca’nın şehrinden sesleniyorum. Terörle yıldırmayı düşünenlere, günahsız insanları hedef alarak, ayar vermeye çalışanlar bu millet korkmaz, yılmaz, pes etmez. Maraşlı, Türk milleti diz çökmez, bu bayrak inmez, bu ezanlar dinmez.

Mehmet Akif’in dediği gibi ‘Cehennem olsa gelen göğsümüzde söndürürüz. Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz’ Kahramanmaraş her zaman destan yazmıştır. 15 Temmuz’daki direnişinden biliriz. O gece bu meydan sizlerin coşkusu ve inancı ile çınlandı, aydınlandı. Şimdi de aynı coşkuyu burada karşımda görüyorum. Hangi terör örgütü olursa olsun, hangi alçak saldırıyı yaparsa yapsın medeniyet insanlık yolunda kalkınma yolunda Maraş’ı da Türk milletini de döndüremezler.

Yolumuza kararlıkla devam edeceğiz. Terör örgütleri ülkemizi, Cumhurbaşkanımızı hedef aldılar. Hayatına kastetmeye çalıştılar. Onlar bu milletin gücünü hesap edemedi. Bu asil millet o kadar büyük bir millet ki en zor en sıkıntılı zamanda 7 düveli dize getirdiğini unuttular. Bu güzel ülkenin insanları, Kahramanmaraş’ın yiğit kadınları 15 Temmuz gecesi yazdıkları destanla bütün dünyaya alçaklara boyun eğmediğinizi gösterdiniz. Allah sizden razı olsun. Bu milletle oyun oynanmaz. Bu millet hiçbir zaman esir olmaz.

O gece demokrasi ve bağımsızlık destanı yazıldı. Ne olursa olsun adı önemli değil bunların hepsi katildir, bunların hepsi eli kanlı terör örgütüdür. İnsanlığın ortak tehditi, düşmanıdır. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ‘Alayı gelsin, kim gelirse gelsin, önemi yok.’

Hiçbir terör örgütünün, hiçbir alçak kanlı örgütün kutsalı yoktur, inancı yoktur. Onların işi adam öldürmek, kan dökmektir. İnsanlara ve ülkelere zarar vermektir. Türkiye bunları iyi tanır. 40 yıldır biz bu mücadeleyi yapıyoruz. Dost bildiğimiz insanlara diyoruz ki bunların sırtını sıvazlamayı bırakın, bunları desteklemeyi bırakın, bunlar bir gün gelir sizi de vurur.

Bir terör örgütü ile diğer terör örgütlerini öldürmek için kullanmak doğru değil. Elbette dik duracağız biz sırtımızı dağa değil, millete yaslıyoruz. Amansızca mücadele edeceğiz. Ülkemizin birliğini bütünlüğünü korumak can ve mal güvenliğini sağlamak için bu mücadele tek kişi kalıncaya kadar devam edecek.

Türkiye’nin büyümesine kalkınmasına refahına bu alçaklar mani olamaz. Hiçbir güç bizi gelecek hedeflerimizden, kutlu yolculuğumuzdan geri koyamaz. Türkiye bu asil millet kardeşlerim bu mücadeleyi kazanacak. Bana dendi ki ‘bugün canlı bomba patladı şehitlerimiz var teröristler saldırı yaptı, programı değiştirelim.’ Değiştirmedik, biz programımızı değiştirmeyeceğiz. İşte Maraş, alçaklar… İşte Al Yıldızlı bayrak burada… Ne zaman kiminle gelirseniz gelin… Hakınızdan, topunuzdan hepinizin hakkından gelir. Programlarımızı da yapacağız. Yatırımlarımızı da yapacağız. Maraş’ın Türkiye’nin gelişmesi için terör örgütlerine pabuç bırakmayacağız.

Bu saldırılar bizim hızlı trenle buluşmamızı geciktirir ama engelleyemezler. Modern havalimanını geciktirir ama engelleyemezler. Otoyolları yapmamıza engel değiller. Bugün burada 500 milyonun üzerinde 60 tesisimizi hizmete açıyoruz. Maraş’ın uzun süredir beklediği 2 tane önemli eseri de başlatıyoruz. Bir tanesi Kahramanmaraş’a çok büyük ve güzel havalimanı terminali yapacağız, onun da temelini atıyoruz.

Altının başkenti Maraş’ın kuyumcukentinin de temelini atıyoruz. 25 bin kişilik konteyner kentin de açılışı gerçekleştirildi. Bir kez daha şunu sizlerle açık yüreklilikle paylaşmak istiyorum. Bütün dünya bilsin ki bu ülke ilelebet payidar olacaktır. Kahramanmaraş bu ülkenin geleceğine damga vuran şehirlerimizin başında gelmektedir. Bu güzel şehrimiz için ne yapsak azdır. İş, aş istihdamı büyütmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

79 milyon vatan evladının mutluluğu için gece gündüz demeden yolumuza devam edeceğiz. Yürürsek yürecek arkamızdan Kahramanmaraş. Bu kutlu yolculuğa devam edeceğiz. Kendinize güvenin, milletinize güvenin Ay-Yıldızlı bayrağınıza sarılın. Kutlu yürüyüşümüz aynen devam ediyor. Bu alçaklar 17-25 Aralık’ta denediler çakıldılar, Gezi Olayları’nda yine derslerini aldılar, yetmedi 6-7 Ekim’de insanları sokağa indirip cinayet işlediler yine akıllanmadılar, Doğu ve Güneydoğu’da hendekler kazdılar, 15 Temmuz’da son vuruşlarını yapmaya kalktılar, asker kılığındaki FETÖ teröristleri milletin tankını silahını uçağını gaspederek insanlarımızın üzerine ateş açtılar, ancak vatandaşımızın göğsündeki imanı, vatandaşımızın göğsündeki bağımsızlık aşkını söndüremediler.

O karanlık geceyi aydınlık sabahlara döndüren milyonların sayesinde Türkiye dimdik ayakta. Kırsalda dağda bayırda güvenlik güçlerimizin karşısına çıkamayanlar ancak pusu kurabilirler, bu milleti asla yıldıramazlar. Cumhurbaşkanımız liderliğinde bu alçakların tümüyle milletimizle omuz omuza bir olarak, beraber olarak her türlü şer odakları yok etmeye hazırız. Kahramanmaraş hazır, Türkiye hazır.

Biz alçakların önünde eğilmeyiz. Ancak Rabbimizin önünde eğiliriz. Hayatın normal akışını devam ettireceğiz, yatırımlarımızı da yapacağız, hizmetlerimize de devam edeceğiz.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, TELEKONFERANSLA HAVALİMANINA BAĞLANDI

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının ardından, Kahramanmaraş Havalimanı Yeni Terminal Binasının temel atma tören alanına telekonferansla bağlantı yapıldı. Başbakanın anonsu ile mikrofana davet edilen DHMİ Genel Müdür Funda OCAK, “Saygıdeğer Başbakanım, Değerli Bakanlarım…Törenimizi varlığınızla şereflendirdiniz. Hepinize tüm camiamız adına şükranlarımızı arz ediyor, saygılar sunuyoruz. Değerli Başbakanım, Havacılık sektörü, bize çizdiğiniz yolda emin adımlarla yoluna devam ediyor. Dev eserler bir bir hayata geçiyor. Sektör küresel ölçekte hak ettiği yere kavuşuyor. Bugün temelini atacağımız bu eser de sivil havacılığımıza ciddi katkı sağlayacak önemli bir eserdir. Allah hayırlı uğurlu etsin” şeklinde konuştu.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç’ın yaptığı konuşmayı müteakip, Milletvekili ve DHMİ Genel Müdürü Ocak, butona basarak temele ilk harcı attılar.

Dış hat giden yolcu Salonu ile İç hat giden yolcu salonu gerekmesi halinde birleştirilerek büyük ölçekli tek mekân olarak kullanılabilir şekilde planlanlanan yeni terminal binası özgün bir mimariye sahip. Terminal binasında yeterli miktarda ve gerekli noktalarda satış, kafe, kafeterya ve restoran hizmetleri sunabilecek ticari alanlar planlandı. Yeterli sayıda ve gerekli noktalarda mescit, ıslak hacimler, engelli wc’ler ve bebek bakım odaları düzenlenen terminal ile igili bazı teknik ayıntılar şöyle:

• 240x120m Apron
• 200x24m Taksiyolu
• Isı ve Güç Merkezi (2.235 m2)
• Verici İstasyon Binası ve Anten Kulesi
• Giriş Nizamiye Binası
• Açık Otopark ve Bağlantı Yolları (430 araç 15.000 m2)
• Su Deposu
• Tesisat Galerisi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

521 Origin Down

521 Origin Down


cloudflare-nginx