logo

Kadri Samsunlu’dan pist açıklaması

Kadri Samsunlu’dan pist açıklaması

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA’nın CEO’su Kadri Samsunlu, 3 ana pist ve 2 yedek pist bittiğinde İstanbul Havalimanı’nda saatte 130 uçaklık hareket olacağını söyledi.

Sambunlu, “3 tane ana pist 2 tane yedek pistimiz var. Ama bu yedek pistler orada yedek futbolcu gibi beklemiyor. Biz normalde bir uçak inerken o yedek pistlerden uçak kaldırıyoruz. Onun için 4 pistinde bir işlevi var. Biz bu pistleri yaptığımız zaman saatlik 130 civarında bir uçak hareketini yapabilir hale geliyoruz. Bu günlük olarak 2 bin 500 harekete karşılık geliyor. Bizim havalimanımıza 2019’da 60 dakikalık dönemlerde maksimum yaptığımız uçak hareketi 82 oldu. Yani bu rakamdan en az yüzde 60 daha fazla kapasiteyi biz bu havalimanında 1 saatte döndürebiliriz, en yoğun zamanda” dedi.

“THY’ye önemli opsiyonlar sağlıyoruz”

Samsunlu, Türk Hava Yolları’na çok önemli opsiyonlar sağladıklarını belirterek, “Günün düşük saatlerinde daha aşağıda uçak hareketi olabilir. Ondan dolayı bu yatırım Türkiye’nin ve İstanbul’un ihtiyacı olan kapasiteyi uzunca bir süre yetecek bir kapasite. Ve biz bunu bu şekilde bitirerek bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları’nın istediği yere istediği saatte gitme ve gelme opsiyonu veriyoruz. Havalimanında Türk Hava Yolları’nın çok baskın bir payı var. Yüzde 75’lere varan bir payı bulunuyor. Bizde bu payı diğer havalimanlarına çekerek yavaş yavaş aşağı çekmek istiyoruz. Burada da en önemli kriter ne? Gelen havayolu diyor ki: ‘Ben şu saatte gelirim, şu saatte geri dönerim. Sen bana bunu verebiliyor musun?’ Bizim şu an itibariyle İstanbul Havalimanı’nda gerek terminalde gerekse hava tarafında kapasite sıkıntımız yok. İsteyen havayolu istediği saatte gelebilir, istediği saatte geri gidebilir” diye konuştu.

“Pegasus ve Onur Air’in de önünü açıyoruz”

Türk Hava Yolları haricinde diğer havayollarına da destekleri olacağını belirten Kadri Samsunlu, “Biz toplam gelen havayolu sayısında 80’lere geleceğiz. Bunun bize avantajı ne? Siz gidiyorsunuz büyük pazarlarla iş yapıyorsunuz. Çin’le iş yapıyorsunuz, Hindistan’la iş yapmaya çalışıyorsunuz. Bu ülkelerden girebilmek için oraların havayollarına da kendi ülkenizde inme ve kalkma hakkı vermeniz lazım. Ve onlara uyan saatlerde. İstanbul bu kapasiteyi oluşturduğu için, biz Türk Hava Yolları ve belki de diğer havayollarının belki Pegasus’un belki Onur’un ileride daha da fazla uçuş yapmasının da önünü açıyoruz. Çünkü burada artık istediği zaman o ülkenin bayrak taşıyıcı havayolları gelip geri dönebilirler” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ