logo

Jet Airways pilotları maaş alamadı, hastayız dediler uçmadılar

Jet Airways pilotları maaş alamadı, hastayız dediler uçmadılar

Hindistan’da maaşlarını alamayan Jet Airways pilotları, protesto için hastalık gerekçesiyle işe gitmedi.

Hindistan havayolu şirketi Jet Airways, maaşlarını  alamayan bazı pilotlarının “hasta raporu” alması nedeniyle çeşitli güzergahlara  en az 14 seferini iptal etti.

Hindustan Times’ın haberine göre, ekim ve kasım ayında maaşları  ödenmeyen bazı pilotlarının hasta olduklarını bildirmesi üzerine Jet Airways,  şimdiye kadar en az 14 uçuşunu iptal etmek zorunda kaldı.

Pilotların, ödenmeyen maaşları ve hava yolu şirketinin binden fazla  pilotun haklarını temsil eden sendikanın ilgili meseleyi yönetimle ele alma  konusundaki kayıtsız tutumunu protesto ettiği kaydedildi.

Hava yolu şirketinin, ciddi nakit sıkışıklığı nedeniyle ağustos  ayından beri pilot ve mühendisler ile üst düzey yönetime maaş ödemesi yapmakta  geciktiği, eylül ayına kadar personele kısmen ödeme yapan şirketin, ekim ve kasım  ayı maaşlarının tamamını ödeyemediği kaydedildi.

Jet Airways’den yapılan açıklamada, uçuşların “pilotların eylemi  yüzünden değil öngörülmeyen operasyonel bir duruma bağlı olarak” iptal edildiği  belirtilirken, iptal edilen uçuş sayısı bildirilmedi.

Şirketin bir sözcüsü, yönetimin, maaşların ödenmesi de dahil devam  etmekte olan sorunları tartışmak ve çözmek için pilotlarla ve diğer ekiplerle  düzenli diyalog içinde olduğunu söyledi.

Sözcü, iptal edilen uçuşların yolcularının duruma ilişkin usulüne  uygun olarak bilgilendirildiğini ve bu kişilerin başka uçuşlara yeniden  yerleştirildiğini veya zararlarının tazmin edildiğini aktardı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ