logo

IST’de 70 milyon lira değerinde uyuşturucu ele geçirdi

IST’de 70 milyon lira değerinde uyuşturucu ele geçirdi

İstanbul Havalimanı’nda Gümrük Muhafaza rekor miktarda uyuşturcu madde ele geçirdi.

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, kargo terminalinde düzenledikleri operasyonda  piyasa değeri yaklaşık 70 milyon lira olan, 1 ton 745 kilogram bitki temelli yeni nesil uyuşturucu madde (kratom) ele geçirdi.

Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, Türkiye’deki havalimanlarından bugüne kadar ele geçirilen yüksek miktarda uyuşturucu maddesini yakaladı.
Gümrük Muhafaza ekiplerince yapılan operasyonda İstanbul Havalimanı Kargo Terminali’nde bulunan eşyalar risk analizinden geçirildi. Bakanlığın bilgi sistemleri üzerinden yapılan çalışmalarda Endonezya’dan getirilerek, ABD’ye gönderilecek bir kargo riskli olarak değerlendirildi.

YENİ NESİL UYUŞTURUCU KRATOM

Yakalanan kargo, muhafaza memurlarınca inceleme altına alındı. Şüpheli gönderi, uyuşturucu tespiti konusunda uzman dedektör köpekler ile kontrol edildi. Köpeklerin tepki vermesi üzerine gönderiden numune alınarak, narkotik madde test kitinde analiz yapıldı. Analiz sonucu eşyanın bitki temelli yeni nesil uyuşturuculardan ‘kratom’ olduğu anlaşıldı.

Ele geçirilen 1 ton 745 kilogram ağırlığındaki uyuşturucunun piyasa değerinin yaklaşık 70 milyon lira olduğu öğrenildi.  Yakalanan uyuşturucuya el konulurken konuya ilişkin olarak yürütülen soruşturmanın sürdüğü belirtildi. Gümrük Muhafaza ekiplerince ele geçirilen uyuşturucu maddenin yeni nesil uyuşturuculardan olan kratom maddesi olduğu, bu uyuşturucunun dünyada bugüne kadar sayılı kolluk teşkilatı tarafından yakalandığı, Türkiye’de ise ilk defa Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü birimlerince ele geçirildiği kaydedildi.

Hüseyin ASLIYÜCE

Share
#

SENDE YORUM YAZ