logo

İstanbul Havalimanı’na özel network ağı

İstanbul Havalimanı’na özel network ağı

Bu alanda öncü çalışmaların çoğu, bu yıl faaliyete geçen, logosundaki tam açılım olan “İstanbul Büyük Havalimanı” (IGA) tarafından yürütülüyor.

Dünyadaki en büyük havalimanı olarak gösterilen İstanbul Havalimanı, R&M tarafından sağlanan bir ağa dayanan temel güvenlik, iletişim ve BT fonksiyonları ile de aynı zamanda dünyanın ilk dijital havalimanı unvanına da sahip.

R&M’in havacılık sektöründe geniş deneyime sahip olduğunun altını çizen İstanbul Yeni Havalimanı CIO’ su ve Genel Müdür Yardımcısı Ersin İnankul, “Projemizin ağ altyapısının sağlayıcısını belirlerken R&M’in sahip olduğu bu deneyim seçimimizde önemli bir rol oynadı. R&M’nin seçilmesindeki kilit faktörlerden diğeri, kabloların olağanüstü sinyal iletim performansını garanti altına alması ve on yıllar boyunca dış etkenlerden etkilenmeden bu performasını sürdürebileceği ön görüsüydü. Projede R&M kablolama sisteminin kalitesi, gerçek zamanlı olarak 9.000 güvenlik kamerası ve 3.000 kart okuyucusunu, herhangi bir iletim girişimine veya kaybına karşı korunacaklarına güvenerek çalıştırmamızı sağladı. Ayrıca, havaalanında tam kapsamlı bir WLAN sağlayan 5.000 Wi-Fi erişim noktasını da birleştiriyoruz. O yüzden bu erişim noktalarının sorunsuz ve hatasız olması gerekiyor. Alanımızda kurulan kablolama altyapısı; aynı zamanda gümrük, güvenlik personeli ve polis gücünün de bilgi teknolojileri ile bağlantılı olmasını sağlıyor”d

Çok Özelleştirilmiş Çözümler

Projede kablolamanın birçok yönü ile bu mega proje için özel olarak tasarlanması gerektiğine vurgu yapan Ersin İnankul, “R&M uzmanları ihtiyaçlarımızı anlıyor ve çözümlerini bize uygun olarak özelleştirebiliyor. Bu R&M’i bizim için diğer servis sağlayıcılardan ayıran en büyük avantaj oldu. Projedeki diğer önemli kriterleri ise R&M ürünlerinin teslimat güvenilirliği, güvenliği ve maliyet etkinliği olarak sıralayabilirim. Ayrıca kablolama sistemleri modüler tasarımları sayesinde havaalanının genişlemesine göre sadece birkaç basit adımda modüler olarak genişletilebilir olarak kuruldu” dedi.

R&M CEO’su Michel Riva, R&M’in bu projeyle büyük kablo projelerini özel kablolama çözümleri ile destekleme yeteneğini bir kez daha kanıtladığını söyledi.

R&M, inşaatın ilk aşamasında, 5.400 km bakır kablo ve 3.270 km fiber optik kablolama sağladı. Kurulum ayrıca fiber-optik dağıtım kabinleri, patch paneller ve 115.000 konektör portu gerektiriyordu. Ayrıca her alanda renk kodlama sistemi gibi özel gereksinimlerin de karşılanması gerekiyordu.

En yüksek yoğunluğa sahip fiber platform

R&M, havaalanının veri merkezini, 1U’luk 19 inch kabin ünitesinde 120 porta kadar bağlantı yoğunluğu sağlayan fiber optik yönetim platformu Netscale çözümleriyle donattı. Ayrıca merkeze R&MinteliPhy dijital yönetim ve izleme sistemi de kuruldu.

Bu sistem, veri ağının izlenmesini ve çalışmasını merkezi bir konumdan otomatik hale getiriyor. Sistem ayrıca altyapıdaki istenmeyen değişiklikleri veya konektörlere yapılacak istenmeyen müdahaleleri gerçek zamanlı bir şekilde izleyebiliyor.

R&M, alandaki bu kablolama altyapısı için 25 yıllık bir kullanım ömrü ve koşulsuz güvenilirlik garantisi verdi. İstanbul Havaalanı, yolcuları, lojistik şirketleri ve havayolları için yüzde 99.982 güvenilirlik (TIER III) garantisi vermek istiyor.

Uzun vadede her yıl 200 milyon kadar yolcunun havaalanını kullanması bekleniyor. Havalimanının yeni açılan ilk bölümü yıllık 90 milyon yolcu kapasitesine sahip. Önümüzdeki 15 yıl boyunca da kapasiteyi 200 milyon kişiye çıkaracak üç ek inşaat aşamasının tamamlanması planlanıyor.

Profesyonel Proje Yönetimi

İstanbul’da profesyonel bir proje yönetim ekibine sahip olduklarına vurgu yapan Michel Riva, “Havaalanlarında, karmaşık tesislerin çok uzun bir proje süresi boyunca doğru bir şekilde koordine edilebilmesi ve her zaman aynı kaliteyi sunabilmesi özellikle önemlidir. Bu, profesyonel ve oldukça organize bir proje yönetim ekiplerinin sahada kurulmasını gerektirir” dedi.

R&M bu tür projelerde, belirlenen hedeflere ulaşmada tam sorumluluk alacak uluslararası ekipleri bir araya getiriyor.

Bu ekipler, mühendislik, lojistik ve iletişim, kurulum, ölçümler ve testler ile hizmetleri koordine ederek projelerin zamanında tamamlanmasını sağlıyor.

Orta Doğu’daki satış ofisi, İstanbul Büyük Havalimanı’ndaki kablo tesisatının kurulumunu ise şirket merkezindeki uzmanların desteğiyle gerçekleştirdi.

HABERİN VİDEOSU

Share
#

SENDE YORUM YAZ