logo

İGA’ya bir ödülde Amerika’dan

İGA’ya bir ödülde Amerika’dan

Henüz faaliyete açılmadan pek çok alanda ödüllerle buluşan İstanbul Yeni Havalimanı, teknoloji alanında da farkını ortaya koydu. Amerikan pazar araştırmaları şirketi IDC, havalimanı için yapılan Nesnelerin İnterneti Uygulaması Projesi’ni, IDC Türkiye 2017 En İyi Maliyet Uygunluk ödülüne layık gördü.

İGA Yusuf Akçayolu

IDC (International Data Corporation), 23-25 Nisan 2017’de düzenlenen IDC CIO Ödülleri 2017 Zirvesi’nde yılın en başarılı projelerini açıkladı. Zirvede, dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Yeni Havalimanı (İYH)’nın ‘akıllı havalimanı’ tanımını baştan yazdığı ‘Nesnelerin İnterneti Uygulaması Projesi’ ödüle layık görüldü. BT altyapısı için yaklaşık 200 milyon Euro yatırım yapılması planlanan havalimanı, yolculara en son teknoloji ürünü cihazlar ve uygulamalar sunarak mükemmel bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.

A’dan Z’ye ‘akıllı’ yolcu deneyimi

İYH, Nesnelerin İnterneti, mobil uygulamalar, yüz tanıma sistemleri ve kişiye özel fırsatlar sunabilen konfigürasyonlar ile dünya çapındaki mega projelere örnek olmayı hedefliyor. Teknoloji alanında Türkiye’ye yakışır bir havalimanı hedefiyle önemli yatırımlar yapılan havalimanında şu an 50 kişilik uzman bir BT ekibi görev yapıyor. Yolcuların evlerinden ayrıldıkları andan itibaren gidecekleri destinasyona varana kadar tüm ihtiyaçları düşünülerek havalimanının teknoloji haritası detaylı bir şekilde tasarlanıyor. Türkiye’nin yurt dışına açılan kapısı ve vitrini olması hedeflenen İYH’nin, teknoloji alanında da uluslararası bir oyun kurucu haline geleceği öngörülüyor.

Ödülle ilgili memnuniyetlerini belirten İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu şöyle konuştu: “Bir hayalle yola çıktık; en iyiyi biz yapalım dedik ve pek çok farklı otorite de bunu kanıtlar nitelikte, projemizi ödüllere layık gördü. Henüz tasarım aşamasında kazandığımız bu ödüller, daha da azimle işimize sarılarak her alanda çıtayı yükseltmek için bize güç veriyor. Türkiye teknolojide, girişimcilikte, donanım ve yazılımda ne kadar güçlü bir potansiyeli olduğunu her geçen gün daha büyük başarılarla ortaya koyuyor. Havalimanımız da ülkemize bu alanda önemli iş birliklerine daha güçlü bağlarla erişim kazandıracak; aynı zamanda bizzat teknolojide gelecek vizyonunun bir anıtı olarak İstanbulumuzu dünya sahnesine taşıyacak. Şirket içinde kurduğumuz havacılık alanında oldukça yetkin 50 kişilik BT kadromuzun ve en başta CIO’muz Ersin İnankul’un özverili çalışmaları neticesinde kazandığımız ödülümüz bu alanda imza atacağımız başarılarımızın ilk adımı oldu. İstanbul Yeni Havalimanı’nda hayata geçireceğimiz teknolojik altyapılar ve uygulamalar hem sektörümüze hem de birçok şirkete öncü olacaktır.”

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.