logo

IATA’da THY endişesi

IATA’da THY endişesi

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Ocak 2019 Havayolları Finansal İzleme raporunu yayınladı. Raporda THY’nin belirsiz dalgalanma endişesinin sürdüğüne dikkat çekildi.

Dönem boyunca, IATA, finansal piyasaların, petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından havayolu kazançlarının geleceği konusunda belirsizliğini sürdürdüğünü ve son aylarda havayolu fiyatlarındaki düşüşün düşündürücü olduğunu belirtti.

Rapordaki, “Ocak ayında havayolu hisse senedi fiyatları piyasaya paralel olarak yükselmiştir” ifadesi dikkat çekti.

IATA, ham petrol ve jet yakıtı fiyatlarının son zamanlarda değişken olduğunu belirtti.

Raporda Özetle Şunlara Vurgu Yapıldı:

“Cari fiyatlar, Ekim ayının başlarında görülen tavan fiyatın oldukça altındadır (sırasıyla, ham petrol ve jet yakıtı için sırasıyla 85 ABD doları / bbl ve 99 ABD doları / bbl), ancak yatırımcılar bunun havayolu kazançları için iyi veya kötü olup olmadığından emin değiller.

Önümüzdeki yıl, havayolu karlılığının sürdürülebilirliği için önemli bir sınav olacak.

Yatırımcıların kafasını karıştıran başlıca olay ise kargo ve yolcu sayısında ki düşüş.

Türk Hava Yolları Hisse senetleri ve THY Anonim Ortaklığı ise belirsiz dalgalanmalar ile seyrini sürdürüyor. Öte yandan Pegasus  Hava Yolları yükselmeye devam ediyor .

Yeni açılan hatlar, yolcu sayısında ki artış , Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki hakim pozisyon sayesinde Pegasus yatırımcısını daha çok sevindiriyor.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.