logo

Hippocamp uydusu Proteus’tan koptu, Neptün’e kondu

Hippocamp uydusu Proteus’tan koptu, Neptün’e kondu

Gök bilimciler, Hubble Uzay Teleskobu’nun 2013 yılında keşfettiği Neptün’ün mini uydusu Hippocamp’in, gezegenin uydularından Proteus’tan kopmuş olduğu tezini ileri sürdü.

ABD’nin California Üniversitesi, NASA Ames Araştırma Merkezi ve SETI Enstitüsünden araştırmacılar, 34 kilometre çapındaki mini uydu Hippocamp’in, Neptün’ün en dış yörüngesindeki Proteus’un daha önce bulunduğu yerde olduğunu kaydederek, Proteus’un, kütle çekimiyle yörüngesini temizlerken kendisinin binde biri büyüklüğündeki bir gök cismini yok etmemiş olmasının soru işareti yarattığına dikkati çekti.

Güneş Sistemi’nin dış çeperindeki gezegenlerin uydularının gök taşı çarpmalarına sıklıkla maruz kaldığını vurgulayan NASA Ames Araştırma Merkezi’nden Jack Lissauer, “Bu iki uydu (Proteus ve Hippocamp), uyduların bazen gök taşlarıyla birbirlerinden koparak oluşabileceğinin dramatik bir örneği” dedi.

Voyager 2’nin, 1989 yılında Proteus’da büyük bir gök taşı kraterini görüntülediğine işaret eden araştırmacılar, Hippocamp’in büyük olasılıkla söz konusu krateri yaratan çarpmanın etkisiyle koparak meydana gelmiş olduğunu belirtti

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

521 Origin Down

521 Origin Down


cloudflare-nginx