logo

Havacılıkta Teorik Bilgi Öğretmeni (TBÖ) olmak isteyen ?


airwaypostozkan
ozkdmr3@gmail.com

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün talimatına göre uçak olsun helikopter olsun pilotlar ve pilot adayları mutlaka teorik bilgi eğitimini alıp sınavdan geçmek zorundadır.

Onaylı eğitim organizasyonlarında eğitim veren teorik bilgi öretmeni olmak sandığınız gibi kolay değil.

TBÖ olarak yetkilendirilmek isteyen aday, aşağıdaki ön koşulları sağlamalıdır.

1) 21 yaşını tamamlamış olmak.

2) Asgari ön lisans veya dengi okul mezunu olmak.

3) İngilizce dilinde eğitim verecek ve ana dili İngilizce olmayan TBÖ adayı için, YDS veya eşdeğerliği Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından saptanmış sınavlardan 100 üzerinden en az 70 puan aldığını gösteren bir belgeye sahip olmak.

Eğer siz asgari PPL (A-H) lisansa sahip olup, SHGM tarafından veya SHGM’ce yetkilendirilmiş sınav merkezlerinde yapılan İngilizce yeterlilik sınavında seviye-5 almışsanız yukarıdaki (3)’te belirtilen İngilizce gerekliliğini sağlamış kabul edileceksiniz.

Eğer siz 040 kodlu İnsan Performansı dersini verecek TBÖ adayıysanız,

1) Hava uzay hekimliği uzmanı ya da uçuş tabibi olmanız,

2) Bunun dışındaki TBÖ adayıysanız Sağlık Bakanlığınca ilgili mevzuata uygun olarak yetkilendirilmiş kişi yada kuruluşlar tarafından verilen insan faktörleri ve havacılık fizyolojisi alanlarında eğitim sertifikasına sahip olmanız gerekiyor.

Eğer siz 081 veya 082 kodlu Uçuş Prensipleri derslerini verecek TBÖ adayıysanız, en az CPL (Ticari Pilot Lisansı) lisanslı pilot veya havacılık/uçak/uzay mühendisi olmalısınız.

Ayrıca TBÖ olarak yetkilendirilmek istediğinizde aşağıdaki şartları tamamlamanız gerekiyor.

 • Talep edilen yetki seviyesine uygun olarak, SHGM’ce yapılan teorik bilgi sınavından PPL (A-H) veya ATPL (A-H) seviyesinde 100 üzerinden en az 90 puan ( 5 yıl geçerli ) almamısınız.

(Not : *PPL(A-H) düzeyinde sınavlar Türkçe veya İngilizce, ATPL (A-H) düzeyinde ise İngilizce yapılır. *En fazla 4 defa sınava girebilirsiniz. 4 defa başarısız olursanız o dersten tekrar sınava giremezsiniz.)

 • SHGM’ce onaylanmış TBÖ yetkilendirme kursu sonunda yapılacak sınavda 100 üzerinden en az 75 puan alması,
 • TBÖ değerlendirme komisyonuna yapacağı sunum sonunda başarılı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Size başarılar dilerim.
Av. Keiko Torigoe
www.torgoelaw.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hava Arama ve Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nin Görev ve Sorumlulukları

  19 Ekim 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Deniz ve Hava Araçları Kazalarında Arama Kurtarma Yönetmeliği 17 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe girdi. Hava Arama ve Kurtarma Koordinasyon Merkezi (HVAKKM), Türk arama kurtarma bölgesinde yer alan ana kara, ülkemiz adaları ve karasal içsular üzerindeki hava araçlarının kazaya uğraması durumunda her türlü arama kurtarma koordinasyon ve icra görevini yürüten merkezidir ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kurulur ve işletilir. Bu yönetmelikte yer alan HVAKKM’nin görev ve sorumluluklar aşağıdadır. Türk arama kurtarma bölgesinde kıyı...
 • Kabin Amiri Olmak

  12 Ekim 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Uçuş Operasyonlarına Yönelik Usul ve Esaslar Talimatı yayınlandı. Eki ile baraber 293 sayfalık çok uzun bir talimat. Göz atarken ilgimi çeken konu nasıl bir kabin amiri olunur idi. THY ile beraber çalışırken yürüyen karizma dediğim bir kabin amiri vardı. Tülin Hanım. Duruşundan da yürüyüşünden de konuşma tarzından da bir ‘PURSER’ olmak için doğmuş gibiydi. Hem de çok güzeldi. Onun gibi olmak isteyen çok sayıda kabin memurunun olduğuna eminim. Ondan eğitim alabilmiş olan adaylar bence çok şanslıdır. Kabin amiri olma şartı : Asgari ...
 • Kıdemli Kontrol Pilotu

  05 Ekim 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Kavram olarak kıdemli kontrol pilotunu bu yılın başından beri biliyorduk. Kıdemli Kontrol pilotu : Pilot adaylarının yetenek testlerini, pilotların yeterlilik kontrollerini, uçuş öğretmenlerinin ve diğer kontrol pilotlarının yetkinlik değerlendirmelerini yapmak üzere yetkilendirilen ve SHGM’ce özel olarak belirlenen sektördeki kontrol pilotları. Sonunda ‘Kıdem kontrol pilot semineri’ ile beraber kıdemli pilotu grubu oluşturulmasına yönelik programın startı verilmiş. Kontrol Pilotluğu Talimatı’na göre, kıdemli kontrol pilotluğunu kontro...
 • Uçakta Çalışmak

  28 Eylül 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Son zamanlarda havayolu şirketleri az olmayan personelin işine son verebileceğini açıklıyor. Bu pandeminden dolayı maalesef seyahatimizi kısıtlıyoruz, ister istemez. Thai Havayoluları, kimse uçmayacaksa personelleri de yerde çalışmalı diye bir restoran açmış. Kapının önünde sanki uçağa binerken kullandığımız merdiven var. Girişte sanki ucağın kapısındaymış gibi uniformalı uçuş hostesleri misafirleri karşılıyor. Masada sandalye yerine uçak koltuğu var. First sınıfı müşterileri için çalışan aşcılar da görev başında. Genelde o kadar öd...