logo

Frederick Smith’tin başarı haikayesini anlattı

Frederick Smith’tin başarı haikayesini anlattı
Frederick Smith’tin başarı haikayesi “Ben yapabilirim! ”Küçük yaşta hem babasını kaybetmiş hem de kemik hastalığına yakalanan Smith, üniversite dönemlerinde kendi hayalleri olan bir genç iken hocası tarafından azmi söndürülmeye, hayallerini yıkmaya çalışıyordu. Smith bunlara karşı “Ben yapabilirim!” diyecekti.
İşte Frederick Smith’in hayat hikayesi…
1944 yılında Mississipi’de doğan Frederick Smith küçük yaşta hem babasını kaybetmiş hem de kemik hastalığına yakalanmıştı. Çocukluğu ve gençliği zorluklar içinde geçti. Başarılı bir gençti. Üniversiteyi Yale Üniversitesi’nde okudu. Öğrenciliği sırasında öğrencilerden ileride yapmak istedikleri şeylere dair bir ödev hazırlamaları istenmişti.
Frederick, Amerika’nın tamamını kapsayan bir dağıtım ağı kurmayı tasarladığını yazdı. Yazdıklarını okuyan hocası kafasını sallayarak, “Olanaksız bir şey düşünüyorsun” dedi ve Frederick’e düşük not verdi.
O yıllarda Amerikan devleti Vietnam’da bir savaş sürdürüyordu. Frederick, Yale’den mezun olduktan sonra Vietnam’da savaşan Amerikan birlikleri arasında uçakla iki yüzden fazla sefer yaptı.
İş hayatı…
1970 yılında iş hayatına atıldı ve işin uzmanlarına Yale Üniversitesi’nde öğrenciyken sınav kâğıdına yazmış olduğu hayalinden söz etti. Dağıtım ağı kurmak fikri beğenilmişti. Çok geçmeden bu fikri uygulamaya koydular. Personel ve taşıt maliyeti çok yüksekti. Uçak ve kamyonları satın almak için çok para harcandı.Fakat Frederick, olumlu düşünen, daima “Ben yapabilirim!” diyen bir insan olarak, birçok kişiyi bu işe para yatırmaya ikna etmişti.
1973 yılında ilk uçak sefere çıktı.Fakat o da ne? Bu iş için 25 uçak alınmasına rağmen, ilk seferde ancak on sekiz paket gelmişti. Ayrıca dünyanın bütün ekonomilerini olumsuz etkileyen ünlü petrol krizi patlak vermiş ve taşıma ücretleri çok yükselmişti. İşler çok kötü gidiyordu.
Öyle ki şirket uçaklara yakıt alacak parayı bulamıyor, pilotlar uçaklarına kendi ceplerinden yakıt alıyorlardı.Yılmadılar…Frederick ve arkadaşları yılmadılar, azimle ve kararlılıkla işlerini yapmaya devam ettiler. Bugün şirketin mal varlığı sekiz milyar doları geçmiş durumda. Seksen binden fazla personel istihdam eden şirket, dünyanın her bir köşesine yılda bir buçuk milyondan fazla paket taşıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ