logo

FAA, “Yıl sonuna kadar uçuşları yasak”

FAA, “Yıl sonuna kadar uçuşları yasak”

2019 yılında yeniden gökyüzü ile buluşması beklenmeyen B737 MAX uçakları için resmi açıklama Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) geldi.

FAA Başkanı Steve Dickson, çarşamba günü yaptığı açıklamada 5 ay içinde iki ölümcül kaza geçiren 737 Max’in 2019’un sonuna kadar uçuş yapmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Başkan Dickson yaptığı açıklamada, “FAA, tüm teknik incelemeleri tamamlanana kadar, bu uçağın uçuş izni alması için gerekli imzayı atmayacağım. Hatta bu uçakta gerekli denetlemeler yapıldıktan sonra bir hava kuvvetleri ve ticari pilotu olarak kendim kullanacağım” ifadelerine yer verdi.

Webtekno’nun Reuters’den derlediği habere göre Steve Dickson’ın, 737 Max’in havaya dönmesi için yaptırılmasını istediği tetkiklerde şu şekilde açıklandı.:

  • 737 Max’in uçuş kontrol yazılımının yapılıp test uçuş gerçekleştirilmesi.
  • Pilot eğitim ihtiyaçlarının, FAA’nın Uçuş Standardizasyon Kurulu ve Kanada, Avrupa, Brezilya’daki ortaklardan oluşan Ortak Operasyon Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilmesi.
  • FAA’nın Uçuş Standardizasyon Kurulu’ndan bir rapor. Rapor, halkın incelemesi için mevcut olacak ve bu da hava yollarının değişiklik önerisinde bulunmasına olanak sağlayacak.
  • 737 Max uçuş kontrol sistemi, Teknik Pilotlar Kurumu tarafından FAA, Nasa, Hava Kuvvetleri ve Volpe Center’dan test pilotları, havacılık mühendisleri, ve baş bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından incelenecek.
  • 737 Max tasarım dökümanı FAA tarafından incelenecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ