logo

Endonezya uçağında dalgıçlar cenazelere ulaştı

Endonezya uçağında dalgıçlar cenazelere ulaştı

Endonezya’da havalandıktan kısa süre sonra düşen ve 189 kişinin ölümüne yol açan yolcu uçağının bir önceki uçuşunda da arıza yaptığı ortaya çıktı.

Lion Air hava yolu şirketine ait olan uçağın, kaza yapmadan önceki Bali-Cakarta uçuşunda da sorun çıkardığı, ancak pilotun arızaları gidererek yoluna devam ettiği belirtildi.

Bali bölgesi havalimanları yetkilisi, söz konusu yolcu uçağının kalktıktan 5 dakika sonra acil sinyali verdiğini ama pilotun daha sonra uçuş kulesiyle iletişime geçerek geri dönüş yapmaktan vazgeçtiğini söyledi.

Uçaktan ‘Pan-Pan’ sinyali verildi

Uçağın Bali’den kalkmasından hemen sonra aynı havalimanına iniş yapmak için hazırlanan başka bir uçağın pilotu, kule ile arıza yapan uçak arasındaki konuşmaları dinlediğini açıkladı.

Pilot, Bali’den havalanan uçağın 5 dakika sonra ‘Pan-Pan’ sinyali verdiğini ve geri dönüş için hazırlandığını ifade etti. ‘Pan-Pan’, en acil durumda gönderilen ‘Mayday’ sinyalinden bir derece düşük olan acil sinyale deniyor.

Daha sonra Bali’den Cakarta’ya uçuşunu tamamlayan uçak, yerel saatle 22:55’te Endonezya’nın başkentine iniş yaptı. Aynı uçak ertesi gün sabah 6:20’de Sumatra Adası’na doğru yola çıktı, ancak kalkıştan 13 dakika sonra denize düşerek 189 kişinin ölümüne neden oldu.

Kaza yapan uçağın karakutusuna perşembe günü ulaşıldığı açıklanmıştı.

Yolcu cesetleri hala okyanusun dibindeki koltuklarına sıkışmış durumda.

Lion Air uçak kazasında ölen yolcu cesetleri hala okyanusun dibindeki koltuklarına sıkışmış durumda.

Endonezyalı dalgıçlar, Java Denizi’nin yatağındaki jetden bükülmüş metal parçaları ve kırık gövde parçaları arasında cesetler bulunduğunu bildirdi.

Jet enkazının ilk resimlerinin ortaya çıkmasından sonra, uçağın su altında oturan küçük parçaları görülüyor.

Dalgıçlar daha önce radar üzerinde 22 metrelik bir bölümün bulunduğuna dair umutlarını kaybettiklerini açıkladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ