logo

DSÖ, ”Virüsün yayılma merkezi Avrupa oldu”

DSÖ, ”Virüsün yayılma merkezi Avrupa oldu”

Dünya çapında koronavirüsünün hızının artması ve virüs nedeniyle ölümlerin 5 bini aşmasının ardından, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) artık virüsün yayılma merkez üssünün Çin değil, Avrupa olduğunu açıkladı.

Acil önlem alan Avrupa Birliği (AB) yönetimi, üye ülkelerin virüsle mücadele edebilmesi için 37 milyar Euro fon oluşturduklarını açıkladı. G-7 ülkesi liderleri Pazartesi günü koronavirüsüyle mücadele konusunu görüşmek üzere video konferans yoluyla toplanıyor.

Dünyada 118 ülkede, 134 bin kişiye bulaşan ve 5 binin üzerinde can alan koronavirüsünün, Çin’de gerilemeye başlayıp Avrupa’da artarak ilerlemeye devam etmesi üzerine, Avurpa ülkeleri tek tek önlemler almaya başladı.

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’de virüsün yayılma hızının azalmasıyla, “Avrupa’nın artık koronavirüsü pandemisinin merkez üssü olduğunu” açıkladı.

Tedros, Avrupa’daki vaka ve ölü sayısının Çin’in önüne geçtiğini, ancak virüsün en üst noktaya ne zaman ulaşacağının tahmin edilemediğini dile getirdi.

Okullar kapatıldı, toplu taşım araçları pek çok ülkede durduruldu, spor ve sanat faaliyetleri askıya alındı, müzeler ve kütüphaneler kapatıldı.

Panik havası piyasalara da yansıyınca Avrupa borsaları Perşembe günü tüm zamanların en kötü düşüşleri ile seansları kapattıktan sonra, Cuma günü hafif toparlandı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ