logo

Boeing’in Starliner’ı ilk uçuşunda başarılı olamadı

Boeing’in Starliner’ı ilk uçuşunda başarılı olamadı

NASA, Boeing’in Starliner kapsülünün ilk uçuşunda başarısız olduğunu açıkladı.

Boeing’in Starliner kapsülü bugün Florida’da bulunan Cape Caneveral üssünden fırlatıldı ancak planlandığı gibi yörüngeye giremedi.

NASA Başkanı Jim Bridenstine olayı Twitter üzerinden şöyle duyurdu: “Starliner dengeli yörüngede. Uluslararası Uzay İstasyonu ile buluşma için gerekli yanma gerçekleşmedi. Sorun üzerinde çalışılıyor.’’

NASA Başkanı’nın açıklaması bununla da kalmadı. Bridentsine, daha fazla ayrıntı vermekten çekinmeyerek sözlerine şöyle devam etti: “Starliner hassas kontrolü sağlamak için beklenenden daha fazla yakıt yaktı. Uluslararasu Uzay İstasyonu ile buluşmasını engelledi.’’

İnsansız olan Starliner kapsülünde astronotluk görevi, mavi bir uzay giysisi giydirilen Rosie adında bir kuklaya verilmişti.

Dünkü testin gelecek yıl gerçek astronotlarla gerçekleştirilecek uçuş için rehber olması planlanıyordu.

Ayrıca Starliner deneyler için yüzlerce tohumun yanı sıra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki 6 astronot için çeşitli yeni yıl hediyeleri de taşıyordu.

Starliner projesi NASA ve Boeing için ABD topraklarından ABD roketi ile astronotların uzaya gönderilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ