logo

Bakan Turhan, İstanbul Havalimanı’ndaki akıllı teknoljiyi anlattı

Bakan Turhan, İstanbul Havalimanı’ndaki akıllı teknoljiyi anlattı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan 29 Ekim’de resmi açılışı gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı’ndaki akıllı teknolojileri anlattı.

Dünyanın en büyük havalimanı için önemli altyapı yatırımlarının gerçekleştirildiğini ifade eden Turhan “İstanbul Havalimanı’nda yolculara en son teknoloji ürünü cihazlar ve uygulamalar sunarak, mükemmel bir havalimanı deneyimi yaşatılıyor. Havalimanı, nesnelerin internetinden akıllı dijital saatler veya sanal gerçeklik gözlükleri gibi giyilebilir teknolojilere kadar uzanan birçok teknolojiyle donatıldı ve donatılmaya devam ediliyor” dedi.

DEV KAMERALAR VAR

Turhan, “77 milyon metrekarelik alanı izleyebilmek için kritik bölgelere konulan gelişmiş dev kameralarla görüntüleri bir araya getirip 300 metrekarelik odada sanal kule operasyonu yapıldı. Sanal kule ile havalimanı operasyon merkezi entegre edilecek. Bu da ülkemizdeki ilk uygulama olacak” diye konuştu.

Turhan, İGA Bilişim’in, İstanbul Havalimanı’na hizmet veren çeşitli kritik havacılık sistemlerinin entegrasyonunda “ana sistem entegratörü” olduğuna işaret ederek, bugüne kadar 3 ana data center kurulduğunu, 156 kişilik ekiple 102 entegre sistem hazırlandığını aktardı. Turhan  İstanbul Havalimanı’nda 467 sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3 bin 257 kartlı geçiş noktası, 3 bin 267 uçuş bilgi monitörü, 4 bin 549 destek PC’si, 9 bin güvenlik kamerası kuran deneyimli bir ekibe sahip olunduğunu vurguladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ