logo

Antartika dışında tüm kıtalara yayıldı

Antartika dışında tüm kıtalara yayıldı

Çin’de başlayan ve tüm dünyayı ciddi şekilde tehdit eden koronavirüs salgını son gelişmelerle birlikte Antarktika dışında tüm kıtalara yayıldı.

Asya ülkelerinde Corona virüsüne bağlı vaka sayısı artarken, Güney Amerika’dan ilk hastalık haberi Brezilya’dan geldi.

Brezilya dışında Yunanistan ve Pakistan’da Corona virüsünü görüldüğü ülkeler arasına katıldı. Dünya çapında vaka sayısı 81 bini geçti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Çarşamba günü 406 yeni vaka görüldüğü açıkladı. Bu sayı bir önceki güne göre 508 azalmış durumda.

Son vakalarla birlikte Çin’de Corona virüsü salgınına yakalananların sayısı 78 bin 604’e ulaştı. Hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısı da 52 kişi daha artarak 2718’e çıktı.

Güney Kore ülkede görülen 1146 vakayla Çin’in ardından salgının en çok vurduğu ülke konumunda. Ülkede 169 yeni vakaya rastlandığı açıklandı.

Bu kişilerden biri de ülkedeki Camp Carroll Amerika Askeri kampındaki 23 yaşındaki bir Amerikalı asker. Amerika’daysa bugüne kadar görülen vaka sayısı 57 oldu.

Japonya’da salgın nedeniyle iki hafta süreyle tüm spor müsabakalarına ara verilmesine karar verildi.

Mevcut durum bu yaz ülkede düzenlenecek 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’na ilişkin kaygıları da arttırıyor.

Japonya’da şu ana kadar 164 vakaya rastlandı. Tayland’da da 3 yeni vakaya rastlandığı ülke genelinde vaka sayısının 40’a yükseldiği belirtildi.

Avrupa’da Yunanistan ilk vakasını açıkladı

İtalya tespit edilmiş 400 vakayla Avrupa kıtasında hastalığın en çok görüldüğü ülke oldu. Avrupa’da İtalya dışında, Avusturya, Romanya, Hırvatistan, İspanya ve İsviçre’de de salgına yakalanan kişiler tespit edildi.

Cezayir de ülkede ilk vakanın tespit edildiğini duyurdu.

Son olarak Almanya’da İtalya seyahatinden dönen bir kişide daha virüse rastlandığı açıklandı.

Daha önce virüs tespit edilen ve tedavi altına alınan bir kişinin de durumunun kritik olduğu duyuruldu.

Fransa’da da Corona virüsü nedeniyle iki kişi daha hayatını kaybetti. İtalya’dan gelen bir kişide de virüs tespit edildi. Yunanistan’da da bir kişi de Corona virüsüne rastlandı.

Açıklama Yunan Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldı.

Virüs Güney Amerika’ya ulaştı

Benzer şekilde İtalya seyahatinden dönen bir Brezilya vatandaşında da Corona virüsüne rastlandığı açıklandı. Hastalığa yakalan kişinin 61 yaşındaki bir kişi olduğu belirtildi.

Brezilya, Güney Amerika ülkeleri arasında Corona virüsüne rastlanan ilk ülke oldu.

Kuveyt’te de İran’dan dönen kişilerden ikisinde de daha virüse rastlandığı açıklandı ve ülkedeki vaka sayısı 25’e yükseldi.

Benzer şekilde Bahreyn’de de İran’dan gelen üç kişi de daha hastalık tespit edilmesiyle birlikte salgına yakalananların sayısı 26’ya ulaştı.

Pakistan ve Gürcistan son açıklanan ülkeler

Pakistan da iki kişide virüsün tespit edildiğini açıkladı. Başbakan’ın sağlıktan sorumlu yardımcısı Zafer Mirza, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, iki hastanın da hastanede tedavi altında olduğunu, panik yapılmaması gerektiği mesajını paylaştı.

Türkiye’nin kuzeydoğu komşusu Gürcistan’dan da ilk vaka haberi geldi. Sağlık Bakanı Ekaterine Tikaradze virüs tespit edilen hastanın İran’dan Gürcistan’a Azerbaycan üzerinden 12 kişilik bir minibüste seyahat ettiğini açıkladı.

Diğer 11 kişide ise Corona virüsünün tespit edilmediği ancak karantinaya alındıkları bildirildi.

Son 24 saatte yaşanan gelişmelerle Çin’de başlayan ve tüm dünyayı saran koronavirüs Antarktika dışında tüm kıtalara yayılmış durumda. (VOA)

Share
#

SENDE YORUM YAZ