logo

ABD’li astronot Peggy Whitson, kamuoyuna tavsiyeler

ABD’li astronot Peggy Whitson, kamuoyuna tavsiyeler

Dünya genelinde milyonlarca kişi kendini tecrit ederken, uzayda toplam 665 gün geçiren bir astronot, karantinada nasıl yaşanacağına dair kamuoyuna tavsiyelerde bulundu.

Independent Türkçe’nin haberine göre uzayda en uzun süre kalan Amerikalı rekorunun sahibi Peggy Whitson, CBS’nin This Morning programında bazı “seferi mürettabat becerilerini” paylaştı.

Whitson, daha fazla okumak, sanat icra etmek veya şiir yazmak gibi her zaman isteyip de hiç zaman ayırmadığınız şeyler için bir yapılacaklar listesi hazırlamanızı öneriyor.

Başkalarıyla aynı yerde kalanlara da etrafındaki kişilerle açıkça iletişim kurmalarını tavsiye ediyor.

Whitson, “Kafamızda her zaman, aktardığımızı düşündüğümüz fikirler var. Gerçekteyse kafamızda gizlenen niyetin gerçekten iletildiğine emin olmamız gerek”diyor.

Astronotun bir diğer tavsiyesiyse, başkalarıyla araya fiziksel mesafe koymanın yüksek amacının idrak edilmesi.

“Bu ekip amacının idrak edilmesi en önemli şey” diyen Whitson şöyle devam etti:

“Kovid-19 bize uzayda olmanın verdiği gibi yüksek bir amaç veriyor çünkü karantinayla hayat kurtarıyoruz. Dolayısıyla bu büyük amacı anlamak ve duruma ayak uydurmaya devam edecek gerekçeyi ve mantığı kazanmak için bu amacı benimsemek önemli.”

Whitson’un bir dizi sorumluluğu dengeleyecek olan ebeveynlere de tavsiyesi var:

“Birçok insan hem evden çalışmaya hem de evde ebeveyn olmaya çalışıyor ve evde aileleri var, dolayısıyla işler çok zorlaşıyor. Ama bu Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaptığımıza benziyor. Uzay istasyonu mürettebatımız yörüngedeki ailemiz olmuştu. Tüm gün onlarla çalışmamızın yanı sıra, gece de eve gidemiyorduk. Orada, istasyonda kalıyorduk ve de etkileşime geçmek zorundaydık.”

Whitson, kişileraracı becerilerin geliştirilebilecek bir şey olduğunu ifade ediyor:

“Esasında, uzay istasyonundaki herkesin birbiriyle iyi geçinmesini istediğimiz için astronotlarımızı bu becerileri geliştirecek şekilde eğitiyoruz. Mürettebatınızı siz seçmiyorsunuz. Öylece yukarı gidersiniz ve her durumda en iyisini yapmak zorundasınızdır. Hayatlarımız birbirine bağlı, bu yüzden önemli.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ