logo

ABD’den İran’a gözdağı

ABD’den İran’a gözdağı

ABD’nin İran’a karşı bir hamle olarak USS Abraham Lincoln uçak gemisi ve bir bombardıman görev gücünü Orta Doğu’ya sevk etme kararı aldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan ancak ismi paylaşılmayan bir yetkili Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon’nun da bu kararı onayladığını söyledi.

Ancak uçak gemisi ve benzerin güçlerin bölgeye kaydırılmasına ilişkin detay paylaşmadı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Pazar akşamı yaptığı açıklamada Amerika’nın, USS Abraham Lincoln uçak gemisini ve bir bombardıman görev gücünü Ortadoğu’yu da kapsayan Amerika Merkez Komutanlığı’na gönderdiğini söyledi.

John Bolton, söz konusu kararın bazı sorunlar ve artan işaretler ve uyarılar üzerine alındığını söyledi.

Detay vermekten kaçınan Ulusal Güvenlik Danışmanı, Amerika’nın kendisine yönelik bir saldırıya sert şekilde karşılık vereceğinin işaretini ortaya koyduğunu belirtti.

Bolton, “Amerika İran rejimiyle bir savaş arayışında değil ama Devrim Muhafızları, İran güçleri ya da vekalet güçlerden gelebilecek bir saldırıya karşılık vermek için tamamen hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.

Pentagon’dan Bolton’un açıklamalarına dair henüz bir yorum yapılmadı.

Abraham Lincoln uçak gemisi ve bir grup savaş gemisi son olarak Akdeniz sularında konuşlu bulunuyordu. Geçtiğimiz hafta Arnavutluk hükümet yetkilileri, Abraham Lincoln uçak gemisi Adriyatik denizi sularındayken gemiye bir ziyaret gerçekleştirmişlerdi.

Bolton’un işaret ettiği Merkez Kuvvetler Komutanlığı alanı kapsamında Abraham Lincoln gemisinin Kızıl Deniz’e Arab Denizi’ne ya da Basra Körfezi’ne gidebileceği belirtiliyor. Hali hazırda Basra Körfezi’nde herhangi bir Amerikan uçak gemisi bulunmuyor.

Kastedilen bombardıman görev gücünün de karada konuşlu bombardıman uçakları anlamına geldiği ve bunlarında Arap Yarımadası’ndaki üslere konuşlandırılacağı ifade ediliyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ