logo

ABD’den havayolu şirketine gümrük vergisi şoku

ABD’den havayolu şirketine gümrük vergisi şoku

ABD’li ve Avrupalı yetkililer ABD’nin Airbus uçaklarına uyguladığı gümrük vergisinin %50 artırmasının beklendiğini açıkladılar.

Bu durum halihazırda korona virüs salgını nedeniyle azalan bilet satışları yüzünden ciddi şekilde etkilenen ABD’li havayolu şirketlerine bir darbenin de ABD hükümetince vurulacağı anlamını
taşıyor.

Avrupa’da üretilen Airbus uçaklarına uygulanan gümrük vergileri %10’dan %15’e çıkarılması bekleniyor.

ABD bu karar ile Avrupa Birliği’ni (AB) Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) hava yolu
firmalarına devlet yardımı yapmasının kurallara uygun olmadığı kararına uymaya zorluyor.

AB de WTO’nun emsal kararı ile ABD hükümetininin Boeing’e yardım yapmasının önüne geçmek için ABD menşeili ürünlere gümrük vergisi getirmeye hazırlanıyor.

Birçok AB yetkilisi G7 ülkelerinin küresel ekonomiyi etkisi altına alan korona virüs salgını ile mücadelede işbirliği yapılması çağrısına rağmen ABD’nin kararında değişiklik olmayacağını beklediklerini belirtti.

Airbus sözcüsü Clay McConnel da Washington cephesinin karar değiştireceğine yönelik bir işaret bulunmadığını belirtirken ABD ve AB arasında on beş yılı aşkın süredir uygulanan devlet yardımları üzerindeki tartışmayı bitirecek bir anlaşmaya varmaya davet etti.

McConnel yaptığı açıklamada “Küresel COVİD-19 salgını ve havacılık endüstrisine olan etksi bu tartışmanın rafa kaldırılmasını ve endüstrinin geleceği için sürdürülebilir bir çözüm bulmamız gerektiğini gösteriyor” dedi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ