logo

03 Şubat 2021

YOTEL’de hedef yüzde 85-90 doluluk oranını yakalamak

“2021 yılında geçen yıla göre ciroda, yüzde 50 daha fazla artırmayı hedefliyoruz. Doluluk oranında ise yüzde 85-90’ları hedefliyoruz”

YOTEL İstanbul Havalimanı Genel Müdürü Bora Göymen, 2021 yılında, YOTEL’de geçen yıla göre ciroda yüzde 50 daha fazla artırma hedeflerinin olduğunu belirterek, “Doluluk oranında ise yüzde 85-90’ları hedefliyoruz. Kovid-19 dönemi öncesine göre ortalama konaklama süremiz arttı. Çünkü uçuşlardaki limit ve kısıtlamalardan dolayı yolcular daha fazla kaldılar. Çünkü konaklama süresi de arttı. 2019’a yani koronavirüs dönemi öncesine göre konaklama sürelerimiz arttı” dedi.

YOTEL İstanbul Havalimanı Genel Müdürü Bora Göymen, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, geçen yılın birçok sektör için zor bir yıl olduğunu söyledi.

Turizm sektörü içerisinde olduklarından dolayı bazı zorluklar yaşadıklarını ifade eden Göymen, geçen yıl Utah’ta kayak merkezi, İskoçya’nın Glaskow şehri, Londra ve Washington’da otel açtıklarını belirtti.

Göymen, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan krizi en az hissedilen yerlerinde başınada havalimanındaki otellerin geldiğini kaydetti.

Tatmin edici bir yıl geçirdiklerini ifade eden Göymen, “Yeni tip koronavirüs sürecinde  Kültür ve Turizm Bakanlığımız güzel çalışmalar yaptı. Güvenli sertifika çalışmaları yapıldı. Bence çok önemli. Bu sertifikayı ilk alan otellerden biri de biziz. Seyahatin, turizmin başlangıç noktası havalimanlarıdır. Burada iş olmazsa diğer alanlar yavaştır anlamı çıkıyor. Sektörün başlangıcı havalimanlarıdır. Bütün konaklama alışkanlıkları da salgınla beraber değişti maalesef. Maske, sosyal mesafe hijyen kurallarına dikkatli bir şekilde yürütüyoruz.” diye konuştu.

Göymen, Avrupa’da en fazla yolcu sayısını başaran önemli bir havalimanında bulunduklarını bu sayede ayakta kalmayı başardıklarını belirtti.

Kovid-19 aşısının vakaları azaltmasıyla işlerin düzelmesini beklediklerini dile getiren Göymen, şöyle devam etti:

“2021 yılında geçen yıla göre ciroda yüzde 50 daha fazla artacağını düşünüyoruz. Doluluk oranında ise yüzde 85-90’ları hedefliyoruz. Uçuşlardaki limit ve kısıtlamalardan dolayı yolcular daha fazla kaldılar. 2019’a, yani koronavirüs dönemi öncesine göre konaklama sürelerimiz arttı. Çünkü genelde yolcular, uçuşu beklemek zorunda kalıyorlar. Çalışanlarımızla beraber sıra bizlere gelirse tabii ki aşı olmak isteriz. Çünkü faydası var. Turizmde görev alan kişiler de bundan faydalanırlarsa bunun faydalı olacağını düşünüyorum.”

Göymen, yolcu hareketliliğinin artmasında Kültür ve Turizm Bakanlığının “Güvenli Turizm Sertifikası Uygulaması’nın çok büyük etkisi olacağını bildirdi.

Bu yıldan çok ümitli olduklarını kaydeden Göymen, “Tabi ki ülkemizde ve dünyada aşıların başlamış olması ümitli olmamızın en önemli nedeni. Öncelikli amacımız hem kara hem hava tarafındaki otellerimizde misafir memnuniyeti odaklı, kendilerinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan bir hizmet sunmak. Bu sene ciroda 2020 senesindeki başarımızın üstünde bir performans göstermeyi ve %50’lik bir artış elde etmeyi hedefliyoruz.”

2021 yılı büyüme hedeflerine ulaşmak için yapacakları yeniliklere değinen Göymen, “YOTEL’in hem kara tarafında hem hava tarafında hizmet vermeyi tercih etmesinin amacı farklı misafir profillerine hizmet etmekti. Bugüne kadar da potansiyeller göz önünde bulundurulduğunda her iki tarafta da gayet iyi bir ivme ve başarı elde etmiş durumdayız. Ancak transit yolcuların sayısının yoğunluğu sebebi ile hava tarafımızda daha verimli ve dinamik bir imkan yakalamış durumdayız. Ve bu sebeple yatırımcımız İGA sayesinde hava tarafının kapasitesini artırarak  daha çok yolcuya hitap edecek şekilde otelimizin kapasitesini genişleteceğiz. “ diye konuştu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

403 Forbidden

403 Forbidden


openresty