logo

Yeni Havayolu Şirketleri


keikotorigoe
keikotorigoe@hotmail.com

Haftalar önce yazdığım gibi, Dünya Gazetesi’ne göre yatırımcılar tarafından çok sayıda yeni hayayolu şirketleri kuruluyormuş. Kurulma aşamasında olanlar dahil 30. Bu sayıya hiç az diyemiyorum.

Gerçek ekonomiye yansımayan sermaye piyasasının hareketleri yeni zenginleri doğuruyor ve havayolu şirketine sahip olabilecek kadar sermayesi olanlar da az olmadığını görüyoruz.

Bu aşamada kısa mesafeli uçuşları planlıyor olsa da, yakın gelecekte gezmek isteyenlerin havalimanlara akın edeceğini öngörmek zor değil.

2020 yılında yaşam tarzımız ve ihtiyacımız değişmiş olduğu için, tam olarak eskisinin kopyası gibi dünya bizi beklemiyor.

Yazdığım gibi kısa mesafeli olunca elektrikli uçak yakın geleceğimizde devreye girebiliyor. Kalabalıktan uzak durmayı öğrenmiş bizim için küçük uçaklar daha konforlu gelebilir.

Tarifeli uçuşlar ve uzun mesafeli uçuşların yok olacağını hiç düşünmüyorum, ama yolcuların beklentisi ve ihtiyacı artık değişmiş ve piyasadaki boşlukları tespit edenlerin çağın geleceğini düşünüyorum.

Korona, havacılık sektöründe de yeni iş aranını yaratmış ve uçmaya başka anlam katmış gibi geliyor. Yani dünya geleceği öngörenlere yeni fırsatlar sunuyor.

Havacılık sektöründe yaşamak isteyenlerden kuvvetli hayal gücüyle yenilikçi olmayı heyecanla bekliyorum.

Başarılar!

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeni Havayolu Şirketleri

  22 Şubat 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Haftalar önce yazdığım gibi, Dünya Gazetesi’ne göre yatırımcılar tarafından çok sayıda yeni hayayolu şirketleri kuruluyormuş. Kurulma aşamasında olanlar dahil 30. Bu sayıya hiç az diyemiyorum. Gerçek ekonomiye yansımayan sermaye piyasasının hareketleri yeni zenginleri doğuruyor ve havayolu şirketine sahip olabilecek kadar sermayesi olanlar da az olmadığını görüyoruz. Bu aşamada kısa mesafeli uçuşları planlıyor olsa da, yakın gelecekte gezmek isteyenlerin havalimanlara akın edeceğini öngörmek zor değil. 2020 yılında yaşam tarzımız ve ih...
 • Ticari Hava Taşımacılığı – Pay Devri –

  15 Şubat 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Ticari hava taşıma işletmeciliğinde el değişikliği hiç görmediği kadar çoğalabilir. Bu kapsamda devir aşamasında özellikle dikkat etmesi gerekenlere göz atmak istedim. Ön izin alan veya işletme ruhsatına sahip olan işletmelerin, mevcut hissedarlarından herhangi birisinin; nama yazılı hissesinin tamamını veya bir kısmını devretmesi, mevcut hisse oranını artırması işlemleri yapılmadan önce, SHGM’den izin alınması zorunludur. ( 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri saklıdır. ) Ayrıca İşletmeler tarafından, hisselerin...
 • Amatör Havacı Sertifikası

  08 Şubat 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Amatör Havacı Sertifikası alınca amatör bir pilot mu olabiliriz? diye heyecanlandım. Ama öyle olmadığını anlayınca üzüldüm. O kadar kolay olmaması gerekiyor, değil mi? Amatör Havacı Sertifikası sahibine eğitim aldığı kategörideki hava aracını kullanma yetkisi verilmez, söz konusu hava aracında sorumlu pilot olarak uçuma imtiyazı da verilmez, ama  sertifika kapsamındaki hava aracı için LAPL(Hafif hava aracı pilot lisansı) ve ÇHHA(Çok hafif hava araçları) pilot lisans eğitimine devam etmek istediğinde, belge veriliş tarihinden itibaren 5 yıl s...
 • Ticari Hava Taşımacılığı – İşletmecinin Yapısı –

  01 Şubat 2021 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Korona, havacılık sektöründe el değişikliğe yol açmış gibi görünüyor. Haberlerde sadece ‘ENLER’ hakkında söz ediliyor, ama son bir yıl içinde paraya para katanların sayısı da azmısamamamız gerekiyor. Onlarının ticari hava taşıma işletmeciliğe adım atmak de bence doğal. İlk olarak 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu doğrultusunda şirket kurması gerekiyor. Anonim Ş. : Yük taşımacılığı faaliyeti veya koltuk kapasitesi yirmi ve daha fazla olan hava araçları ile faaliyette bulunacak işletmeler ‘A.Ş.’ olmalıdır Ancak A.Ş. olmak zorunda ola...