logo

Uzayda tarım için bitki hormonları kullanılacak

Uzayda tarım için bitki hormonları kullanılacak

İnsanoğlunun Dünya dışı bir gezegende kolonileşmesinin önündeki en büyük engellerden biri tarım yapamamak.

Ancak konu üzerinde çalışan biyologların verilerine göre, uzayda tarım yapmak için bitkilerin hormonları kullanılacak.

Toprağın kıt ve verimsiz olması, düşük yer çekimi gibi koşullar nedeniyle, uzayda patates gibi temel bitkisel gıdaları yetiştirmek oldukça güç.

Ancak Zürih Üniversitesi ve Lucerne Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren biyologların konuyla ilgili yeni bir fikri var.

Webtekno’da yer alan habere göre, iki üniversitenin araştırmacıları, böyle bir ortamın bitkinin gelişimi üzerindeki etkisini araştırabilmek için, düşük yerçekimli ortamda “petunya” ve “mikorizal” mantarı yetiştirdiler.

Bu simülasyonda, petunyaların seçilme sebebi ise patates ve patlıcangiller familyasının bulunduğu sebzeler için örnek organizmalar oluşturmaları.

Araştırmanın liderliğini yürüten Lorenzo Borghi, süreç sonunda bu tür bir ortamda bitki yetiştirmin, tarımı mümkün kılabilmenin “strigolakton” hormonu ile mümkün olabileceğini belirtiyor.

Ancak çalışma henüz bebek adımlarını atıyor.

Henüz kolonileşmenin önündeki en büyük engel aşılabilmiş değil, ancak yakın dönemde sürecek araştırmalarla Ay ve benzeri yerçekimine sahip gezegenlerde ürün yetiştirmek mümkün olacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ