logo

UDH Bakanı Arslan, “yeni havalimanın da hedef 29-Ekim-2018” dedi

UDH Bakanı Arslan, “yeni havalimanın da hedef 29-Ekim-2018” dedi

UDH Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul’a yapımı devam eden havalimanı için “Hedefimiz 29 Ekim 2018″ dedi.

Bir tv kanalına katılan Arslan yaptığı açıklamalarda “havacılık sektörü son 15 yıldır çok mesafe kaydetti. Dünyadaki büyümeler yüzde 5-6 iken bizde yüzde 15 seviyesinde ve ortalama 35 milyon iç ve dış hat yolcu seyahat ediyorken bu rakam 180 milyona geldi. Bunun da üzerine çıkacağız” dedi.

Arslan, biz Dünya havacılığına hizmet edecek ve oradan da ülkemize katma değer sağlayacak bir havalimanına sahip olmalıyız dedik. İnşaatta yüzde 65 ilerleme sağlamış durumdayız ve 30 binin üzerinde çalışan, 3 binin üzerinde ağır makine var. Pistlerde çalışmalar hızlandı, uçuşlara uçak inilebilir hale geldiğini söyledi.

İki pistte çalışmalar devam ettiğini belirten Arslan, “Her bir pistin yanında yedek bir pist bulunuyor ve onun yanında da üçüncü bir pist daha var. Her bir pist 3 pistten oluşuyor. Bu pistlerin iki tanesi bitmek üzere. 90 milyon yolcuya hizmete eden kısmını 29 Ekim 2018’de açmış olacağız. 2023’de ise 200 milyon yolcuya hizmete edecek, 6 ayrı pistle hizmet veriyor olacağız” dedi.

Yeni havalimanına havadan bakıldığı zaman 18 tane pist varmış gibi görüneceğini belirten Arslan, “peki bu bize ne getirecek? Atatürk Havalimanı’nda yılda 60 milyona hizmet edilirken, burada 200 milyon yolcuya hizmet vereceğiz. A380 dediğimiz dünyanın en büyük uçaklarının 4 tanesini aynı anda ağırlayabileceğiz. İnsanlar Afrika’ya, Orta Doğu’ya, Asya’ya rahat rahat uçabilecek” dedi.

Havalimanının etap etap açılacağı için başlangıçta 100 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını ifade eden Arslan, “İstihdam seferberliğinin olduğu bir dönemdeyiz, 1 milyon 200 bin kişiye istihdam sağladık bugüne kadar. 2023’te ise 225 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Yan sektöre de aynı şekilde katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Dünyanın ikinci denize yapılmış havalimanı Ordu-Giresun’dan sonra şimdi ikincisini de Rize Artvin Havalimanı inşaatına başladıklarını belirten Arslan, “İşimiz zor denizi dolduracağız ama 2020’de bu havalimanını da hizmete sokacağız. Gürcistan’dan Batum’dan Rize-Artvin’e gelenler olacak. Turizm açısından da gelen turist kolay bir şekilde gezmek istediği yere erişmek ve kolay bir şekilde dönmek ister. Turist açısından da çok önemli bir destinasyon olacak” dedi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.