logo

Uçuş iptal olursa ne yaparız?


Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com

Av. Keiko Torigoe

Merhaba !
Aralık’tayız. Yılbaşı için aylar önceden uçuş planları TAM! diyenlerindensiniz sanırım.
Düğün, sınav, toplantı. gibi asla ve aaaaslaaaa bir gün sonra ya da bir sonraki uçakla uçayım diyemeyeceğimiz durumlar da oluyor hayatımızda.

Aklınızdan geçenler ‘Planladığım uçuş olması gerekmez. Ama illa ki zamanında orada olmalıyım.’ ya da ‘Hiç anlam kalmadı. Paramı geri alabilir miyim?’ ise bugünkü konu tam size göre.

Bir uçuşun iptal edilmesi durumunda, uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi yolculara olası alternatif ulaşım yolları hakkında bilgi vermek zorundadır. Ayrıca ilgili yolculara yardım amacıyla sunulacak aşağıda yazılı tekliflerinden birini seçebilirsiniz.
1) Seyahatin gerçekleştirilmeyen bölüm veya bölümleri ile yolcunun planlamış olduğu seyahatin tamamlanmasının artık herhangi bir anlamı kalmaması durumunda seyahatin gerçekleştirilen bölüm veya bölümleri için, bilet ücretinin tamamının satın alınmış olduğu fiyat üzerinden en geç 7 gün içinde iade edilmesi. Ayrıca yolcunun seyahatinin ilk başlangıç noktasına ilk fırsatta dönmesini sağlayacak bir dönüş uçuşunun ücretsiz saşlanması.
( Not : Paket Tur Sözleşmeleri Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerinden doğabilecek tazminat hakkı hariç, uçuşları bir paketin parçasını oluşturulan yolcular için de geçerlidir.)

2) Benzer taşıma şartlar altında, en erken fırsatta son varış yerine güzergah değişikliğinin sağlanması

3) Son varış yerine, boş koltuk durumuna bağlı olarak, yolcunun uygun göreceği daha sonraki bir tarihte, benzer taşıma şartları altında güzelgah değişikliğinin yapılması.

【Bir şehir veya bölgeye birden fazla havalimanının hizmet etmesi durumunda】
Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesinin reservasyonu onaylanmış olan yolculara alternatif bir havaalanına bir uçuş teklif etmesi halinde, uçuşu icra eden hava taşıma işletmrsi, yolcunun o alternatif havaalanından reservasyonun yapılmış olduğu havaalanına veya yolcu tarafından kabul edilen başka yakın bir varış noktasına transfer edilmesine ait masrafı karşılamak zorundadır.

《Havaalanında beklerken iptal haberi alırsanız》
Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi aşağıdaki hizmetleri(①ve②) yolculara BEDELSİZ olarak sağlanacaktır.
​①Bekleme süresine uygun olarak ;
1) 2 ila 3 saat arası gecikmelerde​: Makul ölçüde sıcak ve soğuk içecekler
2) 3 ila 5 saat arası gecikmelerde​:
【Sıcak ve soğuk içecekler + günün zamanına göre kahvaltı veya yemek】
3) 5 ssat ve üzeri gecikmelerde​​:
【Sıcak ve soğuk içecekler + günün zamanına göre kahvaltı veya yemek】
+(ilaveten) 【sıcak ve soğuk içecekler + hafif ara yemeği】

​②Süre kısıtlaması olmaksızın 2 telefon görüşmesi, faks mesaj veya e-posta
hizmetleri

《Güzergahın değiştirildiği halde planladığınız gün uçamazsanız》
Havaalanında beklemek zorunda kaldığı süre hakkındaki yukarıda yazılı hizmete ilaveten…
1 veya daha fazla gece konaklamanın gerekli hale geldiği durumlarda veya yolcu için ilave bir konaklamanın gerekli hale geldiği durumlarda, otel veya uygun bir konaklama tesisinde KONAKLAMA + ULAŞIM (havaalanı ve konaklama yeri arsı)

Tüm bunlardan yararlanmak için sizin yapmanız gereken tek şey, hava taşıma işletmesinin talep doğrultusunda doğru iletişim bilgilerinizi hava taşıma işletmesine vermiş olmanız. Yoksa hava taşıma şirketler sorumluluktan kurtulacaktır.

Not : Bu konu Türkiye’deki havaalanlarından gerçekleştirdikleri tarifeli ve tarişfesiz tüm uçuşlarda, ilgili uçuş için onaylanmış rezervasyona sahip olanlar için geçerlidir.

Gelecek haftanın konusu ‘Uçuşun İptali ve Tazminat Hakkı’. İyi haftalar J

Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Havacılıkta Sağlık

  21 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Havacılık Sağlık Talimatı 11.09.2020 tarihinde revize edildi, daha doğrusu radikal bir şekilde değiştirilmiş. Dolayısıyla ilgili kişilerin dikkatli bir şekilde okumasını tavsiye ederim. Artık istisna hariç AME (Aeromedical Examiner) ve yetkili tabiplerin sorumluluğunda tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık raporunu, havacılık personeli her 5 yılda bir yenileyecektir. Sağlık sertifikası başvuruları SHGM tarafından bildirilen şekilde yapılmalıdır ve sağlık sertifikalarının geçerlilik süresi ve kısıtlamalar bu talimatta detaylı olara...
 • Uçak İçi İkram

  14 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Amerika yada Japonya gibi uzun süreli uçuşta business veya first sınıfında uçmanın sebebi koltuğun çok rahat olması da olabilir. Ama Paris’e veya Milano’ya uçarken koltuğun çok geniş ve rahat olsun diye ek olarak o kadar ödemek mantıklı gelmeyebilir. En azından bana mantıklı gelmiyor. Uçakta daha kapı kapanmadan derin bir uykuya dalanlardan olduğum için 2 veya 3 saat su bile verilmese de koltuk dar olsa da pek sorun olarak nitelendiremiyorum. O zaman Paris’e veya Milano’ya giderken neden business sınıfında oturuyorum? Şampanya ve se...
 • FAA, İngiltere’de B737 MAX’ler için inceleme başlatıyor

  12 Eylül 2020 Dünyadan, Köse Yazarları

  ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), bir yıldan fazla süredir yerde bekleyen B737 MAX uçakları için 14 Eylül’de Londra’da önemli bir inceleme başlatılacağını duyurdu. FAA açıklamasında, Boeing 737 MAX için bir eğitim incelemesinin Pazartesi günü Londra’da başlayacağını ve uçağın nihai hizmete dönmesi için önemli bir kilometre taşı olacağı belirtildi. Boeing 737 MAX için Ortak Operasyon Değerlendirme Kurulu’nun (JOEB) Londra Gatwick Havalimanı’nda toplanacağı ve incelemelerin 9 gün sürmesinin planlandığı belirtildi. İncelemeler sırasınd...
 • Amazon FAA’dan İzin Aldı

  07 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Türkiye gibi lojistiğe önem veren bir ülke dünya’da ilk olarak İHAyı sadece savunma için değil de lojistik için geliştirip kanun değişikliğe özen göstermesi gerekiyordu. Ama maalesef bu sefer de ABD öncü oldu. Amazon.com’un haberine göre, İHA ile evlere teslim edecek ‘PrimeAir’ FAA (Federal Havacılık İdaresi’den izin aldı bile. FAA 2020 yılın sonuna kadar şehir içinde teslim edecek İHA için ilgili mevzuattaki düzenlemeyi tamamlayacakmış. Amazon bu teknolojiye zaten sahipti, ama FAA’dan izin almak zordu. Yine de her ne kadar, ABD’de ...