Türkiye’nin en havalı metoroloji kulesi İstanbul Havalimanı’nda açıldı

0
Mehmet Emin Çalkılıç
Ülkemizde her geçen gün çok güzel şeyler oluyor. Bunlardan biriside geçtiğimiz günlerde tam kapasiteyle çalışmaya başlayan Türkiye’nin ilk meteoroloji kulesi oldu.
İstanbul Havalimanı’da piste hakim bir bölgede hizmet vermeye başlayan kule de tüm cihazlar son teknoloji ile donatıldı.
Havalimanlarında da meteoroloji ofisinin vazgeçilmez bir gereklilik olduğu bu dönemlerde ülkemizin dünyada parlayan yıldızı İstanbul Havalimanı’nda görev yapcak olan Meteoroloji Kulesi, hava yolu şirketlerine de anında bilgi verebilecek.
Meteoroloji Genel Müdürlüğünün (MGM) tarafından işletilecek olan kulenin yerden yüksekliği 25 metre ve içinde gelişmiş metorolojik teknik cihazlar ve radarların görev yapacağı kulede 1635 Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) bulunuyor. Bu muhteşem eserin içerisinde aynı zaman da 74 havaalanı OMGİ, 83 deniz OMGİ, 2 deniz radarı, 2 toz gözlem sistemi ve 1 Alçak Seviye Rüzgar Kırılımı Uyarı Sistemi de olmak üzere toplam 1866 sistemden oluşan ileri teknoloji ürünleride yer almakta.
Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun ise mevcut gözlem ağını 2019 yılında da yüksek rakımlı sahalarda 60 Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurarak çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here