Türbülansta Yapabileceklerimiz

0

01.07.2019 tarihli Emniyet Bültene göre, hahif türbülanstan sonra şiddetli türbülansa girilmesiyle, olay anında ayakta bulunan kabin ekibi üyelerinin tamamı tavana çarpmak ya da düşmek suretiyle savrulmuş, öncesinde yapılan hafif türbülans uyarı anonsuna rağmen ayakta ya da tuvalette olan yolcular başta olmak üzere, kemeri açık veya gevşek bağlanmış olan yolcular yaralanmıştır.

2 kabin ekibi üyesinin durumu ağır olmak üzere kabin ekibi ve yolcular içerisinde muhtelif yaralanmalar yaşanmasının yanında, yaklaşık 13 adet baş üstü panelinin, yolcuların başlarını vurması yahut başka cisimlerin çarpması sebebiyle hasar gördüğü ve 14 adet oksijen maskesi kapağının da açıldığı görülmüş.

Hafif türbülans sonrasında öngörülemeyen / beklenmedik şiddetli türbülans riskike karşın biz yolcu olarak ;

  1. Uçuşun tüm safhasında, yani ikaz ışıkları yanıyor olup olmadığına bakılmaksızın, emniyet kemelini doğru bir biçimde bağlayalım.
  2. Hafif türbülans olsa da ivedilikle yerlerine geçip, emniyet kemelini doğru bir biçimde bağlayalım.
  3. Taşınabilir elektronik cihazların;

*Şayet uçakta kullanılabilir elektronik güç kaynaklarının bulunması durumunda elektronik güç ünitelerinden çıkartılalım.

* Kapatılarak eminiyete alınalım ve uygun şekilde muhafaza edelim.

  1. Bebeğinizi uçak pusetinden alıp bebek kemeri ile ya da çocuk emniyet sistemiyle emniyet biçimde bağlanmasını sağlayalım.

Size emniyetli uçuşlar.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here