logo

THY ve TAİ ortaklığındaki TCİ, SunExpress’in B737 MAX 8’in mutfağını yapacak

THY ve TAİ ortaklığındaki TCİ, SunExpress’in B737 MAX 8’in mutfağını yapacak

“TCI Kabin İçi Sistemleri A.Ş. (Turkish Cabin Interior) ” SunExpress filosuna yeni katılacak 32 adet B737 MAX 8 tipi uçağın kabin içi mutfaklarını üretecek.
Endüstriyel kabin içi tasarımı ve sertifikalandırılması pazarının parlayan yıldızı TCI Kabin İçi Sistemleri A.Ş., SunExpress’in satın aldığı Boeing 737 MAX 8 tipi uçakların galley (uçak mutfağı) tasarımı ve imalatı için anlaşma sağladı. Toplam 32 adet uçağın yer aldığı anlaşma kapsamında teslimatlar 2019 yılında başlayıp 2024 yılına kadar sürecek.

Türk Hava Yolları ve TAI ortaklığıyla 2011 yılında kurulan, küresel havacılık sektörüne üretim ve sertifikasyon sağlayan TCI, uçak kabin içi alanında tasarım ve üretim yapan ilk yerli şirket olarak biliniyor. Bu ihale ile TCI, 2017 yılı içerisinde SpiceJet ile gerçekleştirilen 155 uçaklık, Jet Airways ile gerçekleştirilen 79 uçaklık ve Azerbaycan Hava Yolları (Azal) ile gerçekleştirilen 10 uçaklık anlaşmalardan sonra yurt dışında kazandığı büyük ihale sayısını 4’e çıkararak büyüme ivmesini artırdı. Yerli üretici TCI yenilikçi tasarıma sahip ve hafif ürünleriyle uçak kabin içi ürünleri tasarım ve imalat sektöründeki konumunu sağlamlaştırdı.

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın eşit ortaklığı ile 1989 yılında Antalya’da kurulan SunExpress 13.950 koltuk kapasitesine sahip toplam 70 adet uçağıyla yılda 8 milyonun üzerinde yolcu taşıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ