logo

SunExpress İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınmayacak

SunExpress İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınmayacak

Türk Hava Yolları ve Alman Lufthansa ortaklığındaki SunExpress, 2017’de tarihinin en büyük cirosunu gerçekleştirdi. CEO Jens Bischof, “2018 yılı Türkiye için 2017’den daha güçlü olacak.” dedi

İstanbul Atatürk Havalimanı Airport Hotel’de basın toplantısı düzenleyen SunExpress Havayolları Ceo’su Jens Bischof, 2018 yılının hedeflerini anlattı.

Bischol, SunExpress’in 2017 yılında bir önceki yıla oranla % 17 büyüyerek 1 milyar 154 milyon Avro’luk gelir elde ettiğini belirterek, “8,8 milyon yolcu taşıdık ve yüzde 84 doluluk oranıyla uçuyoruz” dedi.
Bischof söyle devam etti; “2018 yaz sezonunda Türkiye ile Avrupa uçuşlarını arttırmaya devam edeceğiz.Yüzde 20’lik bir kapasite artışı sağlaycağız” dedi.
SunExpress’in Anadolu uçuşlarına da dikkat çekerek, “yeni güzergahlar ekledik ve frekansları önemli ölçüde arttırdık. Toplam yüzde 20’lik bir artışımız var. 5 milyondan fazla koltuk ile Avrupa’dan Türkiye’ye en yüksek koltuk kapasitesini sunuyoruz. Bunun yanında, yaz sezonunda Türkiye’den Rusya ve Orta Doğu pazarına uçuş ağımızı genişletme planımız var. Hindistan pazarıyla ilgili de fizibilite çalışmalarımız mevcut, yeni uçaklarımızda Hindistan’a non stop uçabileceğiz” dedi.

SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan ise şirketin 73 uçaklık filoya sahip olduğunu belirterek, “SunExpress’in İstanbul Yeni Havalimanı ile alakalı yeni bir projesi yok. Antalya’da, özellikle Avrupa coğrafyasına olan trafikte yüzde 50’yi aşan bir pazarımız var. İzmir’de ise yüzde 80’lerin üzerine çıkan pazarımız mevcut, pozisyonumuzu korumak ve geliştirmek turistik destinasyonlardan daha fazla turizm ulaştırmak gibi hedefimiz var“ dedi.

SunExpress Havayolları Ceo’su Jens Bischof “bu yaz sezonuyla beraber mevcut uçuşların yanı sıra Antalya’dan Brüksel, Londra ve Bükreş olmak üzere 3 yeni destinasyona daha uçmaya başlayacağız. Alanya Gazipaşa’dan ise Köln’e uçacağız” dedi.
Türkiye’ye güvenlerinin tam olduğunu söyleyen Bischof, “yazın sezonunda Antalya’dan Avrupa’ya 27 noktaya direkt tarifeli uçuş gerçekleştirirken, tarifeli olarak rekor bir koltuk arzı hedefliyoruz” dedi.
Avrupa’dan Antalya’ya 3 milyondan fazla koltuk arz edildiğini belirten Bischof, “Haziran ayı itibariyle uçuşlara başlayacak olan 5 adet A320 kiraladık” dedi.

 

 

İzmir’den yeni destinasyonumuz Fransa’da Lyon olduğunun bilgisini veren Bischof, “burada ki pazar payımızı arttırıyoruz. Avrupa’daki Almanca konuşulan ülkeler Almanya, Avusturya ve İsviçre’den, İzmir’e olan pazar payımız yüzde 80 civarında. Bu yaz İzmir uçuşlarımızda da yüzde 13’lük bir kapasite artışımız var. İzmir’i de Avrupa’da 25 noktaya direkt tarifeli seferlerle bağlayacağız” dedi.

Bischof, “SunExpress, 2018 yaz sezonunda Anadolu kentleri ile Avrupa arasındaki uçuş ağına 15 yeni uçuş daha ekleyecek. Adana, Ankara, Gaziantep, Elazığ, Konya, Kayseri, Ordu-Giresun Havalimanı, Samsun ve Trabzon olmak üzere Anadolu’nun 9 kentinden Avrupa’da 17 destinasyona direkt tarifeli uçuş gerçekleştireceğiz. Anadolu ile Avrupa arasındaki mevcut uçuşlarımıza, Ankara’dan Londra, Paris, Zürih, Amsterdam ve Köln, Gaziantep’ten Londra, Münih ve Zürih; Kayseri’den Hamburg, Münster ve Strasburg; Konya’dan Stockholm ve Düsseldorf; Samsun’dan Münih ve Elazığ’dan Hannover’i de ekliyoruz” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ