Sudan’da sivrisineğe dikkat edelim

0

Av. Keiko Torigoe
Sudan, Mısır’ın tam altında Kızıl Deniz’in batısında yer alan Afrika kıtasında üçüncü büyüklüğüne sahip bir ülkedir. Maalesef Türkiye’den direkt uçuş yok, ama ören yerlerini sevenler için Meroe Piramid, Naqa, Soleb Tapınağı ve El Kurru Tombs’u ziyaret etmek hayallerinizden biri olsa gerek.

Ayrıca Ulusal Park ve Dungonab Koyu – Mukkawar Adası Deniz Ulusal Parkı,  2016 yılında İstanbul’da düzenlenen UNESCO’nun 40. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda ‘Dünya Tabiat Varlıkları’na seçilmiştir.

Bu arada Chikungunya Ateşi’nin ne olduğunu hiç duydunuz mu acaba?

Chikungunya virüsü, sivrisinek vasıtasıyla insana bulaşıyor.

En belirgin özelliği ani ateş ve eklem ağrısıdır. %80 vakada kızarıklık görülebiliyor. Eklem ağrısı bir kaç haftadan bir kaç aya kadar uzun vadede hissediliyor. Nadiren baş ağrısı, kas ağrısı, burun veya diş etinde kanama, konjunktivit, kusma da yaşayabiliyorsunuz.

%95’i Kassala Eyaleti’nden olmak üzere Sudan’ın 7 eyaletinde 31 Mayıs – 2 Ekim tarihleri arasında toplam 13.978 Chikungunya vakası tespit edilmiştir. Bu kişilerin %60’ı kadın, %7’si ise 5 yaşından küçük çocuklardı.

Yapmamız gereken tek şey sivrisinekten uzak durmak. Bavula sinek kovucusu, uzun kollu giysiler ve pantolonları koyalım ve kalacak odalarda sivrisineklerin girmesini önlemek için sineklikleri kullanalım.

Canlı mercanlar ve dugonlarla keyfli tatiller size.

Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here