logo

Rusya, Açık Semalar Antlaşması’ndan çekileceğini açıkladı

Rusya, Açık Semalar Antlaşması’ndan çekileceğini açıkladı

Rusya, ülkelerin birbirlerinin hava sahasında silahsız keşif uçuşları düzenlemesine imkan tanıyan Açık Semalar Antlaşması’ndan çekileceğini açıkladı.

Moskova, antlaşmanın ABD’nin geçen Kasım’da çekilmesiyle ciddi şekilde tehlikeye atıldığını söyledi.

Silahlanma yarışının patlak vereceği endişelerine yol açan çekilme kararı, ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın da 20 Ocak’ta göreve başlamasından sadece beş gün önce geldi.

Moskova’nın Washington ile son büyük nükleer silah anlaşması olan Yeni START’ın süresi de gelecek ay sona erecek.

ABD, 2020 yılı Mayıs ayında, Açık Semalar Antlaşması’ndan Rusya’nın ihlalleri gerekçesiyle çekileceğini açıklamış ve süreci Kasım ayında tamamlamıştı. Moskova ise antlaşmayı ihlal ettiği iddialarını yalanlıyordu.

Rusya’nın açıklamasında, Moskova’nın ABD’den antlaşmadan çıkışının etkilerini hafifletmek için diğer üyelere özel önerilerde bulunduğu, ancak bu önerilerin Washington’un müttefikleri tarafından desteklenmediği kaydedildi.

Moskova, geri çekilme prosedürlerini tamamladığında, antlaşmadan çekildiğini diğer üye ülkelere resmi olarak bildirecek. Çekilme sürecinin tamamlanmasının aylar sürmesi bekleniyor.

Rusya, Washington’un çekilmesine rağmen, antlaşmaya hala taraf olan müttefiklerin topladığı sınır ötesi uçuş istihbaratına erişimini potansiyel olarak korumasından kaygılıydı.

Rus Kommersant gazetesi daha önce Moskova’nın başka ülkelerden Washington’la bu tür bir istihbaratı paylaşmayacağına dair teminat almaya çalıştığını ancak böyle bir güvence verilmediğini bildirdi.

1955 yılında dönemin ABD Başkanı Dwight Eisenhower’ın ilk olarak teklif ettiği Açık Semalar Antlaşması 1992 yılında imzalanmış ve 2002 yılında da yürürlüğe girmişti.

NATO’dan Rusya’ya tepki

NATO Sözcüsü Vekili Piers Cazalet, ittifakın Açık Semalar Anlaşması’nın bozulmasından Rusya’yı sorumlu tuttuğunu belirtti.

Sputnik’e açıklamasında, Rusya’nın Açık Semalar Anlaşması’ndan çıkılmasıyla ilgili iç prosedürü başlattığı haberini değerlendiren Cazalet, “Rusya’nın Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilme niyetini dikkate aldık. Rusya’nın bir süredir anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini seçici olarak yerine getirmesi, bu önemli anlaşmanın Avrupa-Atlantik bölgesindeki güvenlik ve istikrara olan katkısını bozuyordu” ifadesini kullandı.

Cazalet ayrıca Rusya’nın bu kararından sonra NATO müttefiklerinin Moskova ile silah kontrolü konusundaki diyaloga bağlı kalacağını da sözlerine ekledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

403 Forbidden

403 Forbidden


openresty