logo

Rusya, 2 yılda 118 terörist İHA’sı düşürdüğünü açıkladı

Rusya, 2 yılda 118 terörist İHA’sı düşürdüğünü açıkladı

Rusya, Suriye’deki Hymemim Hava Üssü’ne son iki yılda terörist gruplar tarafından düzenlenen insansız hava aracı saldırıları konusunda rakamlar verdi.

Sputnik’teki habere göre Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, dün düzenlediği basın toplantısında, “Teröristler, Hmeymim Hava Üssü’nün hava savunma sistemini geçmeye çalışıyor. Rakamlardan bahsedersek son 2 yılda terörist gruplara ait 118 insansız hava aracı yok edildi, bunun içinde 58 drone bu yılın 1 Ocak gününden bu yana yok edildi” diye açıkladı.

İHA’ların büyük bir kısmının İdlib güvenlik bölgesinden fırlatıldığına dikkat çeken Sözcü, “Ayrıca son zamanlarda teröristlerin roketlerle saldırma çabaları da Pantsir-S1 ve Tor-M2 hava savunma füze sistemlerimiz tarafından püskürtüldü. 1 Ocak 2019’dan bu yana terörist gruplara ait 27 çok namlulu roketatar imha edildi”ifadelerini kullandı.

Hmeymim’e son saldırının 3 Eylül’de düzenlendiğini bildiren Konaşenkov, “Bu saldırıda iki drone kullanıldı. Hava üssüne, biri Akdeniz olmak üzere farklı yönlerden yaklaştılar. Yani drone’lardan biri bir gemiden havalandırılmış olabilir”diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ