logo

Pandemi de Ryanair ilk sırada THY ikinci sırada

Pandemi de Ryanair ilk sırada THY ikinci sırada

Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü (Eurocontrol) 2020 yılına ilişkin verileri açıklarken, pandemi nedeniyle yolcu sayısı ve uçuşlarda tarihi düşüş yaşandı.

Avrupa’da en çok uçuş yapan havayolları listesinde ilk sırada geçtiğimiz yıl gibi bu senede Ryanair yer alırken, geçen yıl günlük 2 bin 323 uçuşla zirvede olan İrlandalı havayolu bu yıl 951 uçuşla ilk sırada yer aldı.

Türk Hava Yolları ise geçtiğimiz yıl 1,331 günlük uçuş ortalamasıyla 4’ncü sırada yer alırken, 2020 yılını THY’nin 623 uçuşlar ikinci sırada tamamladığı açıklandı.

Pandemi en yoğun havalimanları listesini de değiştirirken, İstanbul Havalimanı geçen yıl sekizinci sırada yer alırken, bu yıl 504 uçuş ortalamasıyla ilk 5’e girdi.

Geçen yıl Avrupa’nın zirvesinde yer alan Frankfurt Havalimanı 3’ncü sıraya gerilerken, zorlu geçen 2020 yılını Amsterdam Schiphol Havalimanı zirvede tamamladı.

Eurocontrol öngörülerine göre 2021 yılında küresel trafiğin 2019’un yarısına ulaşması beklenirken, seyahatlerin artmasının salgındaki gelişmelere paralel olarak değişkenlik gösterebileceği açıklandı.

Verilere göre 2020 yılında toplam yolcu kaybının 6,1 milyon olduğu bilgisi verildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

403 Forbidden

403 Forbidden


openresty