logo

Pahalı sıvılarınız çöp olmasın


Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com

Av. Keiko Torigoe
Yıllar önce uçağa götürebileceğimiz sıvı miktarı sınırlandırılmıştı. Biz kadınların bagajında ister istemez o kadar sıvı var ki, ufak şişeye koymak mümkün olmayanlar varsa veya ne yaparsa yapsın şeffaf bir kilitli poşete (20cm x 20cm) hepsi sığmazsa, eskiden uçağa götürdüğümüz bagajı kontuarda teslim etmek zorunda kalıyoruz.
Seyahatten önce ufak şişe ve kaplara şampuan ve kremleri koymaya zor alıştık hepimiz sanırım.  
Yurt dışına çıkarken havaalanındaki eğlence dediğimizde ilk aklınıza gelen ‘alışveriş’ mi acaba? Benim için ‘EVET’.
Parfümler ve içkiler derken bu sıvılar çoktan 1 litre geçmiş olsa da uçakta taşıyan sıvı limitinin istisna sayılıyor. Hepsi fatura da içine yerleştirilmiş ağzı kapalı poşet içindeler. Uçakta aldığınız sıvı ürünler de aynı şekilde ağzı kapalı poşet içinde.
Direkt uçuşla seyahat edenler için pek sorun yok sanırım. Çünkü poşeti açtıktan sonra tekrar uçağa binmeyeceksiniz. 
Ama varış noktasına başka bir havaalanında aktarma yaparak gidecekseniz, o poşetle tekrar uçağa binmek zorunda kalacağınız için, asla son ineceğiniz havalimanına kadar poşeti açmamanız öneririm. Yoksa her ne kadar indirimli fiyatla almış olsanız da o çok pahalı sıvıları aktarma yaptığınız havalimanında bırakıp uçağa binmek zorunda kalabilirsiniz.
Bu arada okuyucularda hayatta ilk defa seyahat etme heyecanı yaşayanlar da olabilir diye olmazsa olmazı kuralları sıralıyorum.
*Sıvı derken diş macunu, şampuan, maskara, kremler, losyonlar da sıvı sayılımaktadır.
*1 adet, 1 litrelik ağzı kilitli şeffaf poşet, içerisinde her biri maksimum 100ml’lik
kaplarda sıvı, jel, aerosol taşıyabilirsiniz. ( Orijinal şişe 250ml ise her ne kadar
içince sadece 5ml kalmış olsa da 250ml olarak sayılacağını unutmayalım.)
*Son güvenlik kontrol noktasında sıvılarınızın içinde olduğu kilitli poşeti çantanızdan çıkararak x-ray cihazına ayrı olarak koymanız gerekmektedir.
*İstisna : İlaç (Yolcunun kimliğini belirten reçete, zorunluluğunu ispat eden bir
sağlık raporunu ibraz etmelidir. Ayrıca orijinal ambalajında olmalıdır.)
Bebek mamaları (Bebeğin de uçakta seyahat ediyor olması koşuluyla ve yalnızca yolculuk süresince ihtiyaç duyulabilecek miktar kadar kabul edilmektedir.)
Size keyfli uçuşlar !
 
Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • C’den Önce C’den Sonra

  01 Haziran 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Yurt dışına uçmak için uçuş saatinden kaç saat önce havalimanına giriyorsunuz? Ben her ne kadar 24 saat önceden check-in yapmış olsam da, en geç 3 saat önce havalimanına giriyordum. Alış veriş için değil, çalışırken yaşadığım olayların aklıma geldiği için sanırım. Ama Havalimanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi(Genelge)’ne bakınca Covid-19 sonrası daha da erken gideceğim gibi görünüyor. Artık istisnalar haricinde kabine bagaj alınmayacağı için ona göre bavul hazırlamalıyız. Maskesiz havalimanına giremeyeceğimize göre m...
 • HES Kodu Olmayan?

  25 Mayıs 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid-19 bize yeni normalı sunmaya devem ediyor. HES kodu, artık yurt içinde şehirlerarası toplu ulaşım araçlarına binmenin olmazsa olmazıdır. HES kodu, Covid-19 pandemi sürecinde zorunlu olduğu için ne zamana kadar uygulanacağı konusunda da henüz belli değilmiş. (ALO 184’e göre) HES kodu, TC kimlik numarası olmadan elde edilemeyecek bir koddur. Hemen aklıma gelen şey, o zaman TC kimlik numarası olmayan yabancıların durumu ne olacak oldu. Türk Havayolları’nı ayarıp sordum. Bilgisi olmadığını ve Sağlık Bakanlığı’nı doğrudan arayıp...
 • Kuş Bakışı Pamukkale

  18 Mayıs 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Masmavi gökyüzü gerçekten Pamukkale’ye çok yakışıyor. Onu havadan görenlerin gerçekten unutulmaz bir anı yaşayabileceğini düşünüyorum. Slot, yani Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası’nın belirli bir gün ve saatte , "Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası Slot Uygulaması Ve Hava Sahası Kullanımı Talimatı"na uygun olarak sıcak hava balonları tarafından kullanırken, SHM (Denizli ili Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası için kalkış uygunluğu ve hava sahası kullanım taleplerini değerlendiren merkezi)’den hizmet almak zorundadır. Biz yolcu olarak pek bunlardan anl...
 • Hava Yolculuğunda Olmazsa Olmazı

  11 Mayıs 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Açıkçası son 2 yıldır THY’nin iç hat seferlerinde dağıttığı tost kokusu ve kahve tadından hiç hoşlanmadığım için, şahsen binmeden önce filtre kahve ve kruvasanı alıp canım istediği an yiyiyordum. Duruma göre o kokudan kaçmak, başka şirketi kullanmaya karar vermek için önemli unsurdu. Yani yeni düzen o kokuyu almak zorunda kalmayacağım için beni mutlu etti. Ama yakın mesafe dış hatlarında da ikramın kalkması gerçekten çok üzücü. Yakın mesafe derken Londra dahil mi acaba? Daha pahalı olacağını söylediği bileti alıp, 4 saat sadece oturmaya ne d...