logo

New York eyaletine gelen herkese 14 gün karantina

New York eyaletine gelen herkese 14 gün karantina

ABD’nin New York eyaletinde, mutasyona uğrayan koronavirüs türü sebebiyle, yurt dışından gelen tüm kişilere 14 günlük karantina şartı getirildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, kuralı açıklayan New York City Belediye Başkanı Bill de Blasio, İngiltere’den yeni gelenlerin varışta verdikleri adreste 14 gün boyunca karantinada kalma talimatı verileceğini belirtti.

Mutasyon türünün ilk ortaya çıktığı ülke olan İngiltere’den gelen herkesin kurala uyup uymadıklarının şerif yarımcıları tarafından kontrol edileceğini de ekleyen Belediye Başkanı, ihlal edenlerin bin dolar para cezasıyla da çarptırılacağını söyledi.

De Blasio yaptığı açıklamada, tüm uluslararası yolcuların iletişim bilgilerini vermeleri gerektiğini de ifade etti.

Başkan, “Biz gerçekten karantina kuralını ihlal ettiğinizde herkese tehlike oluşturduğunuz konusunda gerçekten ciddiyiz. Biz son savaşın içindeyiz burada. Tek yapmamamız gereken şey bu tatili geçmek” diye konuştu.

Daha önce New York eyaletinin talebi üzerine 3 havayolu şirketi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha hızlı yayılan türü tespit edilen İngiltere’den gelecek yolcular için ‘negatif Kovid-19 testi’ zorunluluğu getirmişti.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ