logo

Lojistik Sektörünün Yeni Yıldızı


airwaypostozkan
ozkdmr3@gmail.com

Bugünkü habere göre ABD’de İHA ile kargo teslimatı başlamış.

Sanki dünyada ilk defa başlamış gibi görünüyor, oysa ki Japonya’da çoktan başlamış olduğunu biliyor muydunuz?

Herkesin bildiği ‘Rakten’ tarafından piyasaya sunulan ‘Rakten Drone – Sora-Raku’ 100’den fazla ürünleri belirli bir hatta müşteriye teslim etmektedir.

Özel aplikasyonu kullanarak cepten sipariş verebileceği için bundan sonra hem ürün sayısı hem de alanı genişleterek dev bir piyasaya dönüşecek gibi görünüyor.

Bunun için ilk olarak mülkiyet hakkının hangi yüksekliğine kadar geçerli olduğunu tespit etmemiz gerekecektir.

Sizin arazinizin üzerinden izinsiz kimse geçemez, değil mi? Ama üzerinde çok yüksek bir yerde sizden izinsiz bir uçak geçiyor diye şikayet etmiyorsunuz. Yani her ne kadar sizin arazinizin üzerinde olsa da ‘uzaya kadar bu benim’ diyemeyeceğiz anlaşılıyor.

Hangi yükseklikten itibaren artık sizin mülkiyet hakkınızı ileri süremeyeceği konusu her ülkede farklı olabilir. Türkiye’de hala belli bir açıklama yoktur.

Türkiye’de kalabalık bir yerde İHA kullanmak yasaktır. Gözle görülmeyen bir yerde uçurmak da gece uçurmak da yasaktır. Binaya belli mesafeden daha fazla yaklaştırmak da yasaktır.

Lojistik sektöründe İHA ile mal taşıyabilmek için kalabalık bir yerde olsa da gözle görülemeyecek kadar uzağa ve binanın yanı başında da uçurmaya izin verilmek zorundadır.

Mülkiyet hakkını ileri süremeyen yüksekliği de belli olması gerekecek. Böylece o yükseklik ile uçağın daha fazla alçalamayacak yüksekliği arası o ülkenin İHA ile mal taşıyabilecek aran adayı olacaktır.

Elbette sorunlar bu kadar az ve basit değildir. Ama bu konuya netlik kazandırmadan önce asla bu piyasa açılmayacaktır.

Halen İHA’nın uçuş süresi pek uzun olmadığı için özellikle şehir içinde uçurmaya izin verilmesi hem günlük işlere hız kazandırması hem de maliyeti azaltma konusunda önemlidir. Gece uçurmaya izin verilmesi de işe hız kazandırma konusunda çok önemlidir.

Dünya’da lojistik açısından oldukça önemli bir yere sahip Türkiye’nin bu konu hakkında kapsamlı kanun değişikliğini Resmi Gazete de yayınlayacağı günü merakla bekliyorum.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Havacılık Tıbbi Eğitim Kuruluş ve İdari Yaptırımlar

  27 Ocak 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Havacılık tibbieğitim kuruluş (Kuruluş), Sivil havacılık tıbbı temel, ileri düzey ve tazeleme eğitimleri ile diğer eğitimleri vermek üzere SHGM tarafından yetkilendirilmiş/yetkilendirilecek tüzel kişileridir. Verilen yetki belgesi süresizdir. 25 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe giren ‘Havacılık Tıbbi Eğitim Yönetmeliği’nde (Yönetmelik) belirtilen kurallara uymayan Kuruluşa ve ilgili personele 2920 sayılı ‘Türk Sivil Havacılık Kanunu’ m.143 ile 28542 sayılı Resmi Gazetesi’nde yayımlanan ‘Sivil Havacılık Genel Müdüdlüğü Tarafından Verilecek İdari...
 • Avukatlara Hususi Damgalı Pasaport

  20 Ocak 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  17 Ocak 2020 tarihinde ‘Avukatlara Hususi Damgalı Pasaport Düzenlenmesine Dair Yönetmelik’ yürürlüğe girmiştir. Meslektaşlarımın şartları tamamladığında daha özgürce yabancı ülkelere gidebileceği için çok mutlu oldum. Şartlar : Başvuru sahibi hakkında 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar ile 12/04/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan dolayı soruşturma veya kovuşturma bulunmaması. 2...
 • Öğrenmemek ayıp derler

  13 Ocak 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Bulunduğumuz kıta da cahil insanları toplasak inanıyorum ki sayı fazlalığı bizim ülkemizde çıkar. Dediğim cahillik diploma filan değil, arastırmamanın getirmiş olduğu cahillik. Bu cahillik ki en tehlikelisidir. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük değerleri arasına giren İstanbul Havalimanı’na karşı olanlar nasıl, nereden birşey yakalasakta aleyhte bir iki cümle söylesek diye bekliyorlar. Malesef tüm mesailerini böyle ipe sapa gelmez mevzu için harcayanlar var. Bunlar için zamanın önemi yok çünkü zaman ile yarışıp taş üzerine taş koyma dertleri y...
 • Üç Havalimanının Entegre Olarak Çalıştırılması

  13 Ocak 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İstanbul Sürdürülebilir Ulaşım Kongresi Ulaşım Çalıştayı’ndaki Sayın Prof. Dr. Haluk Gerçek’in konuşması çok etkileyiciydi. ‘Biz neden çalışan Atatürk Havalimanı‘nı kapattık? 2017 yılı’nda dünyadaki  yolcu sayısı sıralaması 17. olan, 64 milyon yolcuya hizmet veren havalimanıydı. Demir yolu ile bağlı olan İstanbul’daki tek havalimanıydı. Dünya’daki mesela Londra gibi başka metropolitanda olduğu gibi neden üç havalimanını aynı anda çalıştırma yolunu seçmedik? Hem de Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı’nın mes...
Mokokoyapicamseni