logo

Koronavirus ortadoğu havacılığınıda vurdu

Koronavirus ortadoğu havacılığınıda vurdu

Ortadoğu’da da yayılmaya başlayan koronavirüs havacılığı ciddi oranda etkilemeye başlarken, bir çok ülke önlemlerini sıkılaştırıyor.

İran’da tespit edildikten sonra Irak, Afganistan, Umman, Bahreyn ve Kuveyt’e de yayılan salgın nedeniyle çok sayıda havayolu bu ülkelere seferleri durdurma kararı aldı.

Bahreynli taşıyıcı Gulf Air, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai ve Sharjah şehrine seferlerini durdururken, BAE’de İran’a tüm uçuşları durdurma kararı almıştı.

Bölgedeki diğer ülkelerden Ürdün Havayolları, Kuveyt Havayolları gibi şirketlerde bir çok seferini iptal ederken, aynı zamanda Avrupa’da da başta İtalya olmak üzere yayılmaya başlayan virüs nedeniyle havayolu şirketleri yeni iptaller ve önlemlere başvurmak zorunda kalıyor.

Koronavirüs’ün ilk ortaya çıktığı ve havacılık pazarının en hızlı geliştiği Çin’de havayolu ulaşımını neredeyse durma noktasına getirdiği bilinirken, bu durumun Avrupa ve Ortadoğu da nasıl bir etki yapacağı endişe ile takip ediliyor.

Çin’de günlük neredeyse 13 bini bulan uçuş sayısının yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını sonrası bin 662’ye kadar indiği açıklanmıştı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ